Track & Field: Loudoun Valley Sweeps Boys, Girls VHSL Region 4C Titles

0

Fauquier, Va. — Derrick Jerry photographed the VHSL Region 4C track & field championships in Fauquier on June 11 and posted this photo gallery with 100+ photos! The Vikings claimed 12 first place finishes as they dominated the field en route to yet another region title.

VIEW PHOTOS

Complete Meet Results…

Boys 100 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Stephen DaleyHandleyJR10.88
2Dylan ScarnatoTuscaroraSR10.90
3Alden WilliamsKettle RunSR11.07
4Michael NiemiecTuscaroraSO11.10
5Isaiah StokesLoudoun ValleyJR11.15
6Josh MihillMillbrookSR11.48
7Sydney AggreyCulpeper CountyFR11.50
8James DickLoudoun CountyJR11.57
9Adin FreeseLoudoun CountySR11.60
10Michael BlamoCulpeper CountySO11.88
Boys 200 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Alden WilliamsKettle RunSR22.81
2Evan BlumTuscaroraJR22.85
3Demetrius SummersDominionSR23.16
4Heith HarrooTuscaroraSR23.27
5Stephen DaleyHandleyJR23.46
6Sydney AggreyCulpeper CountyFR23.51
7Donald BeaverCulpeper CountySR23.58
8Dean MorradLoudoun CountyFR23.67
9Michael NiemiecTuscaroraSO23.72
10Josh MihillMillbrookSR23.80
Boys 400 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Demetrius SummersDominionSR51.55
2Ryan StickleyHandleyJR51.61
3Nic MacchiaroloLoudoun CountyJR52.17
4Aaron LeeHandleySO52.41
5Ryan ErnyBroad RunSR52.65
6Josue SalamancaFauquierSO53.42
7Owen EmersonJames WoodSR53.47
8Christian GiannosLoudoun CountySR53.53
9Ethan MartinKettle RunJR53.93
10Colin StaneartJames WoodSR54.06
11Denny LuuDominionSR54.17
12Evan BlumTuscaroraJR54.52
Boys 800 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Matthew SmithLoudoun ValleySR1:56.68
2Ethan StansburyLoudoun CountyJR1:57.22
3Sam RodmanLibertySR1:57.68
4Aidan SotoLoudoun ValleyJR1:58.27
5Ziyad HassanBroad RunSR1:59.56
6Nicholas SibleyDominionSR2:04.10
7Aidan StantonFauquierSR2:06.46
8Liam McDonaldJames WoodJR2:06.84
9Nicholas HaydenMillbrookSO2:07.24
10Peter PaccassiFauquierSO2:18.47
Boys 1600 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Graham MussmonLoudoun ValleyJR4:24.56
2Matthew SmithLoudoun ValleySR4:26.57
3Ethan StansburyLoudoun CountyJR4:27.45
4Peter PaccassiFauquierSO4:27.81
5Nicholas HaydenMillbrookSO4:27.98
6Amir AougabDominionSO4:37.36
7Chris WhiteJames WoodSR4:41.22
8Nicolo SchianchiHandleyJR4:46.14
9Pierce FrancisHandleySO4:53.84
10Nolan MyersMillbrookJR5:01.31
Boys 3200 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Graham MussmonLoudoun ValleyJR9:47.71
2Nathaniel WoshnerJames WoodJR9:49.27
3Sean RombachLoudoun CountySR9:52.67
4Jake RimmelLoudoun ValleySO9:59.24
5Ben GouletLoudoun ValleySO10:02.67
6Benjamin MosemanLoudoun ValleyJR10:07.54
7Chance CrosenMillbrookSR10:09.65
8Ethan Pratt-PerezJames WoodFR10:11.88
9Garrett StickleyHandleyFR10:24.43
10Kai JohnsonMillbrookSO10:34.09
11Jonas ReutzelFauquierJR11:18.75
Boys 110 Meter Hurdles
PlaceNameSchoolYearResult
1Giovanni WearingHeritageJR15.09
2Mason MillerLoudoun ValleySR15.43
3Matthew PeeteHandleySR15.68
4Andrew LinkJames WoodSO15.84
5Henry BurkeFauquierSR16.07
6Brendan CassidyJames WoodJR16.12
7Matt ZurbachBroad RunJR16.61
8Anthony BinibiniSherandoSO16.95
9Sebastian WiktorowiczPark ViewSO17.99
10Liam ManganLoudoun CountySR18.98
Boys 300 Meter Hurdles
PlaceNameSchoolYearResult
1Giovanni WearingHeritageJR40.25
2Andrew LinkJames WoodSO41.00
3Henry BurkeFauquierSR41.07
4Matt ZurbachBroad RunJR43.63
5Logan McKayJames WoodJR44.51
6Mike TranDominionJR44.52
7Kevin DouglasHeritageJR45.08
8Sergio FriasFauquierSR45.13
9Brendan CassidyJames WoodJR45.40
10Charles LegaffneyHeritageSO47.11
11Jason GuevaraLoudoun CountySO48.73
Boys 4X100 Meter Relay
PlaceNameResult
1Handley43.72
2Tuscarora44.17
3Loudoun Valley44.30
4Dominion44.48
5Millbrook45.79
6Fauquier46.42
Boys 4X400 Meter Relay
PlaceNameResult
1Loudoun Valley3:28.47
2Loudoun County3:28.85
3Fauquier3:29.34
4Liberty3:30.45
5Broad Run3:30.54
6Handley3:37.71
Boys 4X800 Meter Relay
PlaceNameResult
1Loudoun Valley8:07.86
2Liberty8:09.48
3Loudoun County8:10.63
4James Wood8:11.10
5Dominion8:26.49
6Fauquier9:00.91
Boys High Jump
1Mason MillerLoudoun ValleySR6-00.00
2Liam ManganLoudoun CountySR5-10.00
3Arun MantenaDominionJR5-08.00
4James KnowlesLoudoun CountySR5-08.00
5Terrel SmithLibertySR5-08.00
6Joseph HollandCulpeper CountySR5-08.00
7Chris ZimmetLoudoun ValleySR5-06.00
8Tripp ElmoreLoudoun CountyJR5-06.00
9Cameron LacyCulpeper CountySR5-06.00
10Emerson FergusonHandleySO5-04.00
Boys Long Jump
PlaceNameSchoolYearResult
1Donald BeaverCulpeper CountySR21-11.50
2Mason MillerLoudoun ValleySR21-02.00
3James KnowlesLoudoun CountySR20-08.00
4Demetrius SummersDominionSR20-07.00
5Dequan ThompsonCulpeper CountyJR19-11.00
6Cameron LacyCulpeper CountySR19-11.00
7Vienou TshikunaBroad RunSR19-10.00
8Chris ZimmetLoudoun ValleySR19-10.00
9Arun MantenaDominionJR19-07.50
Boys Triple Jump
PlaceNameSchoolYearResult
1Dequan ThompsonCulpeper CountyJR40-09.50
2Tripp ElmoreLoudoun CountyJR40-09.00
3Donald BeaverCulpeper CountySR40-09.00
4Chris ZimmetLoudoun ValleySR40-08.50
5Arun MantenaDominionJR40-08.00
6Carson HarrisHandleySO40-00.00
7Cameron LacyCulpeper CountySR39-11.00
8Jacob TimkoFauquierSR38-06.00
9Adin FreeseLoudoun CountySR38-05.50
10Jacob ChangDominionSR38-01.00
Boys Discus
PlaceNameSchoolYearResult
1Thomas GaertnerLoudoun ValleySR147-10.00
2Stephen DaleyHandleyJR144-01.00
3Tyler AlexanderLoudoun ValleySR139-05.00
4Ian SlebrchDominionSR135-06.00
5Avery DodsonSherandoJR134-03.00
6Brett ShockeySherandoJR131-00.00
7Chase KibbleLoudoun CountyFR127-04.00
8Eric SheetzSherandoSR124-00.00
9Nick MoffettFauquierSR121-07.00
10Josue Ayala-GalocLoudoun CountySR116-07.00
11Joseph YoungMillbrookSO113-11.00
12Aslin ShipeBroad RunFR109-07.00
Boys Shot Put
PlaceNameSchoolYearResult
1Thomas GaertnerLoudoun ValleySR53-01.00
2Tyler AlexanderLoudoun ValleySR48-04.00
3Solomon JohnsonHandleySR45-06.00
4William FletcherSherandoSR45-05.00
5Ian SlebrchDominionSR43-09.00
6Stephen DaleyHandleyJR43-08.00
7Andrew ThorneLoudoun CountySR43-06.50
8Daniel YoungLoudoun CountyJR43-03.00
9Nick MoffettFauquierSR42-01.00
10Michael GillisLoudoun CountyJR40-00.00
11Alec YunghansKettle RunSR38-07.00
Boys Team Results
PlaceSchoolScore
1Loudoun Valley153.50
2Handley88
3Loudoun County75
4Dominion58
5Fauquier49
6Culpeper County46
7James Wood39
8Tuscarora34
9Liberty23
10Heritage22
11Broad Run20.50
12Kettle Run16
13Sherando141
14Millbrook13
Girls 100 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Sydney TrussellFauquierSR12.80
2Danielle PowellHeritageJR12.80
3Charlotte PenberthyLoudoun CountyJR12.92
4Maya TurnerLibertySO12.93
5Sofia PosadasHandleySR12.98
6Kimberly Navarrete GuerreroCulpeper CountyJR13.09
7Grace DamewoodCulpeper CountySR13.09
8Alysa CarriganTuscaroraFR13.16
9Sidnee AddoCulpeper CountyJR13.22
10Ashlei CleavesDominionSO13.37
11Jennifer NguyenDominionSR13.57
12Anastasia StubbsLoudoun ValleySR13.64
Girls 200 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Sydney TrussellFauquierSR26.22
2Kimberly Navarrete GuerreroCulpeper CountyJR26.52
3Lauren CarpenterKettle RunFR26.71
4Sofia PosadasHandleySR26.78
5Sidnee AddoCulpeper CountyJR27.01
6Kyra LimDominionJR27.09
7Danielle PowellHeritageJR27.41
8Grace DamewoodCulpeper CountySR27.48
9Alysa CarriganTuscaroraFR27.51
10Emma MacikPark ViewSO27.63
11Sydney WaggonerDominionFR27.84
12Stephany GalvisLoudoun ValleySR27.88
Girls 400 Meter Dash
PlaceNameSchoolYearResult
1Becca HarknessKettle RunSO59.45
2Aubrey FernandezFauquierJR1:00.37
3Lauren CarpenterKettle RunFR1:00.45
4Madina SeneHeritageSR1:00.57
5Maya TurnerLibertySO1:01.43
6Asia ThomasHeritageSO1:01.63
7Cara ScaliaLoudoun CountySR1:02.53
8Kyra LimDominionJR1:02.57
9Zoey LyonsKettle RunSO1:04.31
10Charlotte HassebrockTuscaroraJR1:04.38
11Samantha BolenLoudoun ValleySO1:04.70
12Ja’Niyah StovallJames WoodSR1:04.82
Girls 800 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Ava GordonLoudoun ValleyJR2:20.04
2Ella PetersonLoudoun ValleyFR2:22.68
3Cassidy ScottFauquierFR2:22.75
4Becca HarknessKettle RunSO2:22.86
5Kiki WineFauquierSO2:23.14
6Eva WinstonSherandoSO2:27.55
7Naomi UtgaardPark ViewSR2:27.66
8Eryn LackeyLoudoun ValleyFR2:32.29
9Kaiya StoneKettle RunJR2:34.29
10Ashlyn CoolLoudoun ValleyJR2:38.45
11Abby GrayFauquierJR2:46.93
Girls 1600 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Ava GordonLoudoun ValleyJR5:12.89
2Scarlet FetterolfLoudoun ValleySO5:17.52
3Lauren BeattyJames WoodJR5:18.87
4Ricky FetterolfLoudoun ValleySR5:21.15
5Madison MurphyMillbrookSO5:23.87
6Molly RobinsonSherandoSR5:34.45
7Julia SeeleyLoudoun ValleyFR5:41.91
8Sadie DillardTuscaroraSO5:42.93
9Natalie SandridgeDominionSR5:43.73
10Mckenzie HurleyFauquierSR5:50.68
11Elena FarinholtJames WoodJR5:51.81
12Mikhaela UlewiczFauquierSR6:03.20
Girls 3200 Meter Run
PlaceNameSchoolYearResult
1Scarlet FetterolfLoudoun ValleySO11:21.84
2Ricky FetterolfLoudoun ValleySR11:31.28
3Michaela WorkmanTuscaroraSO11:37.22
4Madison MurphyMillbrookSO11:38.97
5Cecelia FetterolfLoudoun ValleyJR11:51.20
6Lucia BlackfordBroad RunFR11:58.01
7Emma AhrensSherandoSO12:00.24
8Maddie SmithLoudoun ValleyJR12:11.09
9Rebecca EdlichMillbrookJR12:27.57
10Kayla LopezLibertySO12:28.59
11Mckenzie HurleyFauquierSR12:41.56
12Hallie LescalleetJames WoodFR13:06.71
Girls 100 Meter Hurdles
PlaceNameSchoolYearResult
1Brooke SandyJames WoodSR16.03
2Elizabeth ImohHandleySO16.10
3Kaylin UpsonMillbrookJR17.55
4Taylor DanielsCulpeper CountyJR17.94
5Clarice HartmanLoudoun ValleyFR18.00
6Mackenzie HodulFauquierFR18.15
7Annika LaRueHeritageJR18.64
8Caroline ZanettiLoudoun CountySR18.78
9Cecelia BrooksCulpeper CountySO18.80
10Rylie StraussDominionSO18.94
11Makena McLaughlinLoudoun ValleySO19.15
12Alexis JonesDominionJR20.27
Girls 300 Meter Hurdles
PlaceNameSchoolYearResult
1Elizabeth ImohHandleySO47.98
2Chanel ReinPark ViewSO49.15
3Brooke SandyJames WoodSR49.39
4Taylor DanielsCulpeper CountyJR50.88
5Makena McLaughlinLoudoun ValleySO50.89
6Mackenzie HodulFauquierFR51.16
7Mary RatermanBroad RunFR53.29
8Rylie StraussDominionSO54.30
9Zadriana JohnsonHandleyJR54.62
10Lillian LovelaceJames WoodSO56.56
11Jillian OrbidaDominionJR57.99
Girls 4X100 Meter Relay
PlaceNameResult
1Handley49.94
2Culpeper County51.15
3Loudoun Valley51.46
4Loudoun County51.55
5Heritage51.89
6Fauquier52.19
Girls 4X400 Meter Relay
PlaceNameResult
1Loudoun Valley4:06.47
2Fauquier4:12.97
3Loudoun County4:14.28
4Dominion4:15.89
5Culpeper County4:16.38
6James Wood4:21.19
Girls 4X800 Meter Relay
PlaceNameResult
1Fauquier9:41.82
2Loudoun Valley10:01.34
3Kettle Run10:02.57
4Tuscarora10:04.05
5Loudoun County10:17.75
6Culpeper County10:27.82
Girls High Jump
1Brooke SandyJames WoodSR5-02.00
2Elizabeth ImohHandleySO5-00.00
3Alysa CarriganTuscaroraFR5-00.00
4McKenna GiannosLoudoun CountySR5-00.00
5Stephanie RobsonFauquierSR5-00.00
6Audrey SandyJames WoodSR5-00.00
7Faith NguyenLoudoun ValleySR4-10.00
8Rylie StraussDominionSO4-06.00
9Tierney FinleyHandleySR4-06.00
10Cecelia BrooksCulpeper CountySO4-04.00
11Lauren JuddHeritageJR4-04.00
12Sydney WaggonerDominionFR4-02.00
Girls Long Jump
PlaceNameSchoolYearResult
1Stephanie RobsonFauquierSR16-11.00
2Alysa CarriganTuscaroraFR16-10.00
3Alyssa RobsonFauquierJR16-09.50
4Grace DamewoodCulpeper CountySR16-08.00
5Julia MininbergLoudoun ValleySR16-03.00
6Maya TurnerLibertySO15-11.00
7Tierney FinleyHandleySR15-04.50
8Faith NguyenLoudoun ValleySR15-02.50
9Brooke SandyJames WoodSR14-11.00
10Camille HallDominionSR14-08.50
11Rylie StraussDominionSO14-01.50
12Emma MacikPark ViewSO14-00.50
Girls Triple Jump
PlaceNameSchoolYearResult
1Stephanie RobsonFauquierSR36-08.00
2Camille HallDominionSR35-01.00
3Brooke SandyJames WoodSR34-03.75
4Alyssa RobsonFauquierJR34-03.00
5Julia MininbergLoudoun ValleySR32-09.50
6Grace DamewoodCulpeper CountySR32-02.50
7Rylie StraussDominionSO31-07.50
8Tierney FinleyHandleySR31-07.00
9Faith NguyenLoudoun ValleySR31-03.50
10Clarice HartmanLoudoun ValleyFR30-06.00
11McKenna GiannosLoudoun CountySR29-10.50
12Zadriana JohnsonHandleyJR28-05.00
Girls Discus
PlaceNameSchoolYearResult
1Ella CarlsonSherandoJR138-05.00
2Kayla BolenLoudoun ValleySR122-07.00
3Keeley TateTuscaroraSR115-03.00
4Aubrey GroveJames WoodJR113-05.00
5Meara WilsonLoudoun ValleySR112-08.00
6Nia RogersKettle RunSR106-07.00
7Isabella RiveraHeritageSO100-04.00
8Madison BayliffFauquierSO93-04.00
9Fatima KamaraPark ViewJR91-01.00
10Kylie WenselCulpeper CountySR89-01.00
11Jessi NappiLoudoun ValleySR83-11.00
Girls Shot Put
PlaceNameSchoolYearResult
1Nia RogersKettle RunSR37-11.00
2Ella CarlsonSherandoJR37-07.00
3Kayla BolenLoudoun ValleySR37-05.00
4Teresa BreckleyCulpeper CountyFR36-08.00
5Isabella RiveraHeritageSO33-06.00
6Meara WilsonLoudoun ValleySR32-09.50
7Amyra NewmanHandleySR32-05.00
8Stephanie ClarkFauquierFR30-02.50
9Abigail HendershotJames WoodJR30-00.00
10Breanna SummersDominionSO28-01.50
11Keeley TateTuscaroraSR26-11.00
12Isabella AlbertLoudoun CountySR26-09.50
Girls Team Results
PlaceSchoolScore
1Loudoun Valley131
2Fauquier107
3Handley63
4Kettle Run60
5Culpeper County56
6James Wood49
7Tuscarora34
8Heritage30
9Loudoun County29
10Sherando26
11Dominion21
12Millbrook15
13Liberty12
14Park View10
15Broad Run5
Share.

About Author

Derrick Jerry is a Web and Multimedia Developer with the FAA in Warrenton. Derrick enjoys wildlife, portrait, and sports photography in which he started out shooting as his passion. You can see Derrick's work at ewophotographyva.zenfolio.com.

Leave A Reply