Wrestling: Two Loudouners Claims VHSL Region 4C Titles

0

Bealeton, Va. — Heritage High School sophomore Patrick Smith and Tuscarora High School junior Tristen Dagstani respectively claimed the 106-pound and 170-pound wrestling titles at the VHSL Region 4C championships on February 15 at Liberty High School in Bealeton.

Smith won in an 8-2 decision over Loudoun County High School sophomore Zach Rios, while Dagstani won an 11-5 decision over Liberty sophomore Royce Hall.

In other first place matches, Tuscarora junior Bobby Philpot (113), Dominion senior Jack Creamer (120), Loudoun County freshman Luke Roberts (126), Tuscarora senior Nate Swank (152), Loudoun Valley senior Jack Shuford (195), and Loudoun County sophomore Caleb Graham (220) finished runners up.

Dominion turned in the top team performance from a Loudoun school, finishing fifth, while Fauquier continued its wrestling dominance with yet another region title.

Tim Gregory captured more than 350 photos at the event…

VIEW PHOTOS

Complete championship results…

106 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Patrick Smith Heritage over Zach Rios Loudoun County Dec 8-2
3rd Place Cameron Gordon Handley over Tyler Koerner Sherando MD 12-0
5th Place Thomas Clark Liberty over Michael Creamer Dominion Dec 5-4
113 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Keagan Judd Sherando over Bobby Philpot Tuscarora Dec 10-4
3rd Place Zachary Maisus Heritage over Matthew Topham Millbrook MD 13-2
5th Place Devin Burrows Liberty over John Delaney Broad Run Dec 2-1
120 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Mason Barrett Liberty over Jack Creamer Dominion Dec 3-1
3rd Place Reece Kuhns Fauquier over Timmy Faber Loudoun County Dec 4-2
5th Place Tyler Staub Broad Run over Logan Knisley James Wood Fall 2:45
126 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place DJ Richards Fauquier over Luke Roberts Loudoun County Fall 1:59
3rd Place Aidan Barton James Wood over Dominic Nguyen Heritage Dec 9-3
5th Place Austin Harris Liberty over Michael Gause Sherando Fall 4:58
132 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Colin Dupill Liberty over Brogan Teter Sherando Fall 2:44
3rd Place Macalister Gordon Handley over Logan Jones Dominion Dec 7-2
5th Place Kadence Berrier Broad Run over Logan Hall Kettle Run Fall 0:29
138 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Gino Camarca Fauquier over Christopher Nuss James Wood Fall 5:45
3rd Place William Winegardner Liberty over Jose Cruz Ramirez Millbrook MD 8-0
5th Place Santiago Pena Dominion over Sami Rashid Tuscarora MD 8-0
145 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Jovon Mitchell Liberty over Heath Rudolph Sherando Dec 7-3
3rd Place Matthew Alderman James Wood over Jared Beasley Dominion MD 10-1
5th Place AJ Breeding Kettle Run over Connor Smith Heritage Dec 10-5
152 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Bryan Contreras Liberty over Nate Swank Tuscarora MD 11-3
3rd Place Simon Fossett Broad Run over AJ Marshall Culpeper County MD 15-6
5th Place Joseph Vitola James Wood over Daniel Kelly Loudoun Valley Fall 5:00
160 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Eric DeWald Fauquier over Caleb Swinson Liberty Dec 3-1
3rd Place Diego Pena Dominion over Hunter Thompson Handley Dec 7-1
5th Place Samuel Adkins James Wood over Bilal Zahory Park View Fall 1:50
170 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Tristen Dagstani Tuscarora over Royce Hall Liberty Dec 11-5
3rd Place Josh Pettiford Loudoun County over David DeWald Fauquier Dec 7-3
5th Place Aaron Metz Sherando over Karl Shultz Kettle Run Dec 8-2
182 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Sam Fisher Fauquier over Kingsley Menifee Handley TF-1.5 5:11 23-8
3rd Place Andrew Gingras Loudoun Valley over Colton Foltz Sherando MD 10-1
5th Place Jimenez Jacob Dominion over Joseph Lombay Culpeper County Dec 9-2
195 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Benjamin Bell Fauquier over Jack Shuford Loudoun Valley Dec 5-1
3rd Place Wyheem Vessels Liberty over Nicholas Hemstreet Heritage SV-1 8-6
5th Place Daniel Flores Millbrook over Saxton Garver Sherando Dec 6-2
220 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Thomas Heisler Fauquier over Caleb Graham Loudoun County Dec 7-1
3rd Place Jacob Wirick Kettle Run over Rodd`ney Davenport Handley Dec 10-5
5th Place Jonathan Addison James Wood over Zavion Tyson Heritage Fall 3:39
285 LB
Match Champion School Runner Up School Result
1st Place Bracken Hibbert Culpeper County over Casey Burr Fauquier Fall 3:55
3rd Place Alex Birchmeier Broad Run over Marvin Padilla Dominion Dec 4-0
5th Place Brayden Patterson-Campbell James Wood over Noah Johnson Handley Fall 1:32
Team Results
Place Name Team Score
1 Falcons Fauquier 186.5
2 Eagles Liberty 180.5
3 Warriors Sherando 96
4 Colonels James Wood 93
5 Titans Dominion 91.5
6 Raiders Loudoun County 83
7 Judges Handley 80
8 Pride Heritage 70
9 Huskies Tuscarora 62.5
10 Spartans Broad Run 49
11 Blue Devils Culpeper County 43
12 Vikings Loudoun Valley 37
13 Pioneers Millbrook 34
14 Cougars Kettle Run 31
15 Patriots Park View 6
Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply