Swimming: Briar Woods Girls Win, Rock Ridge Boys Runners Up at VHSL Region 5C

0

Sterling, Va. — Led by junior Abby Harter and sophomore Mackenzie McConagha, the Briar Woods High School girls swim team claimed the VHSL Region 5C championship on February 2 in Sterling. Harter won the 50-yard freestyle and 100-yard breaststroke, while McConagha won the 100-yard butterfly. Both Harter and McConagha helped the Falcons win the 200- and 400-yard freestyle relays.

Also on the girls side, Broad Run senior Kayla Graham won the 200-yard individual medley, Freedom sophomore Jennifer Luong won the 100-yard freestyle, Rock Ridge freshman Tatum Wall won the 500-yard freestyle and Potomac Falls sophomore Janika Perezous won both the 100-yard backstroke and 200-yard freestyle events.

On the boys side, Rock Ridge junior Trace Wall won the 100-yard freestyle, leading the Phoenix to a second place team finish. Broad Run senior Gavin Bock won the 100-yard backstroke, Briar Woods junior John Moore won both the 50-yard freestyle and 100-yard butterfly and John Champe junior Sam Oliver won the 200- and 500-yard freestyle events.

Complete meet results…

Boys 200-Yard Medley Relay
Place Time School
1 1:36.57 Thomas Jefferson
2 1:38.45 Rock Ridge
3 1:39.69 John Champe
4 1:39.73 Falls Church
5 1:41.13 Broad Run
6 1:43.17 Freedom
7 1:44.46 Briar Woods
8 1:48.00 Wakefield
9 1:54.61 Potomac Falls
Girls 200-Yard Medley Relay
Place Time School
1 1:47.25 Broad Run
2 1:49.10 Potomac Falls
3 1:50.78 Briar Woods
4 1:51.42 Rock Ridge
5 1:52.53 Freedom
6 1:55.22 Falls Church
7 1:55.57 Edison
8 1:56.64 Wakefield
9 2:01.68 Thomas Jefferson
Boys 200-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 1:41.93 Sam Oliver John Champe JR
2 1:47.04 David Dimeglio Thomas Jefferson SR
3 1:47.07 Leo Goldblatt Falls Church JR
4 1:47.48 Colin Lewis Briar Woods SO
5 1:48.04 Gabe Fisher Freedom JR
6 1:49.17 Will Kohn Thomas Jefferson FR
7 1:50.97 Reese Fye Rock Ridge JR
8 1:51.11 James Frucht Thomas Jefferson SR
9 1:51.23 Michael Coppola Stone Bridge SO
10 1:53.19 Alec Heiskanen Briar Woods SO
11 1:56.56 Jay Misener Thomas Jefferson JR
12 1:57.26 Maxwell Miracle Falls Church SO
13 1:59.04 Scott Buermeyer Rock Ridge JR
14 2:01.90 Keti Vutipawat Edison SR
Girls 200-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 1:52.08 Janika Perezous Potomac Falls SO
2 1:52.25 Mackenzie McConagha Briar Woods SO
3 1:56.72 Natalie Martin Thomas Jefferson SO
4 1:56.85 Madison Gupton Briar Woods SR
5 1:57.68 Samantha Pliuskaitis Briar Woods JR
6 1:58.97 Emerson Davis Rock Ridge SR
7 1:59.15 Daniela Gomez Edison SO
8 1:59.41 Dana Korotovskikh Broad Run SR
9 1:59.48 Ann Cargill Briar Woods SO
10 2:02.67 Zoe Van Winckel Thomas Jefferson JR
11 2:03.00 Molly Kennedy Stone Bridge SO
12 2:05.61 Caroline Forde Falls Church FR
13 2:09.99 Ashley Teal Edison SO
14 2:15.27 Lily Branch Wakefield FR
15 2:17.12 Caitlin Sughrue Thomas Jefferson JR
16 2:18.32 Elizabeth Louie Thomas Jefferson SR
Boys 200-Yard IM
Place Time Name School Year
1 1:56.20 Michael Zhang Thomas Jefferson FR
2 1:56.59 Jeffrey Gerber Thomas Jefferson JR
3 2:00.72 Jacob Conway Rock Ridge JR
4 2:02.47 Anthony Wong Thomas Jefferson SO
5 2:02.52 Will Landon Falls Church JR
6 2:03.29 Bailey De Luise Rock Ridge FR
7 2:04.96 Alex Shen Freedom JR
8 2:08.16 Gabriel Flores Rock Ridge SO
9 2:09.25 Tash Medde-Witage Briar Woods JR
10 2:11.02 Justus Denizard John Champe JR
11 2:11.44 Zack Mitarotonda Rock Ridge SO
12 2:11.48 Andrew West Thomas Jefferson SO
13 2:12.71 John Cascella Falls Church JR
14 2:13.35 Tugu Bat-Erdene Wakefield FR
15 2:15.54 Juan Reano John Champe SO
16 2:17.63 Erik Judy Falls Church SO
Girls 200-Yard IM
Place Time Name School Year
1 2:03.60 Kayla Graham Broad Run SR
2 2:06.34 Jennifer Luong Freedom SO
3 2:07.07 Shelby Gerving Tuscarora JR
4 2:09.83 Lauren Long Broad Run SO
5 2:11.53 Andrea Ducar Falls Church SR
6 2:12.28 Katherine Winklosky Briar Woods JR
7 2:13.47 Emily Jordan Briar Woods JR
8 2:16.12 Kathryn Oakford Freedom SO
9 2:16.64 Tidawee Srun Edison SO
10 2:17.29 Mariya Kiriakova Briar Woods SO
11 2:20.35 Stephanie Dye Potomac Falls SR
12 2:22.09 Natalie Enochs Wakefield FR
13 2:24.64 Mackayla Du Falls Church FR
14 2:29.79 Allison Shupp Thomas Jefferson JR
15 2:32.28 Stephanie Spranger Wakefield FR
16 2:34.51 Grace Chong Thomas Jefferson JR
Boys 50-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 21.16 John Moore Briar Woods JR
2 21.31 Trace Wall Rock Ridge JR
3 21.87 Justin Lee Broad Run JR
4 21.95 William Reilly Briar Woods SR
5 21.98 Evan Zhang Thomas Jefferson SO
6 22.31 Anthony Doll Wakefield FR
7 22.35 Harrison Jones Edison JR
8 22.38 Ryan Bruni John Champe SR
9 22.46 David Dimeglio Thomas Jefferson SR
10 22.48 Austin Byrd Falls Church
11 22.52 JT Collier Rock Ridge SO
12 22.54 Ryan Murphy Potomac Falls SR
13 22.82 James Frucht Thomas Jefferson SR
14 22.90 Isaac Duke Potomac Falls SR
15 23.08 Theodore Wenner Briar Woods JR
15 23.08 Eric Kim Stone Bridge FR
17 23.28 Eugene Choi Thomas Jefferson FR
Girls 50-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 23.46 Abigail Harter Briar Woods JR
2 24.23 Jordan Wenner Briar Woods SR
3 24.60 Chale Jacks Potomac Falls JR
4 24.78 Mackenzie Cunnane Briar Woods FR
5 25.01 Elise Nguyen Broad Run SR
6 25.20 Allie MacMillan Rock Ridge SR
7 25.29 Natalie Smithers Broad Run JR
8 25.61 Lauren Bowers Briar Woods SR
9 25.73 Clara McAllister Thomas Jefferson FR
10 25.79 Sophia Carr Edison JR
11 25.91 Taylor Coon Stone Bridge SR
12 26.10 Amelia Buswell Potomac Falls SO
13 26.58 Meghna Sharma Thomas Jefferson SO
14 26.70 Annabel Sullivan Falls Church SO
15 26.89 Kathyrn Moran R.E. Lee SO
Boys 100-Yard Butterfly
Place Time Name School Year
1 50.79 John Moore Briar Woods JR
2 52.34 Reese Fye Rock Ridge JR
3 52.63 Harrison Littlepage John Champe JR
4 53.08 William Reilly Briar Woods SR
5 53.13 Gavin Bock Broad Run SR
6 53.17 Asim Asar Rock Ridge FR
7 55.01 Abhishek Bazaz Thomas Jefferson SR
8 56.36 Alex Liu Thomas Jefferson SR
9 56.43 Alex Shen Freedom JR
10 57.06 Aleksei Dudley Wakefield JR
11 57.62 Joseph Sgambati Potomac Falls JR
12 58.24 Charles Wang Thomas Jefferson SR
13 58.56 Miles Dorre Briar Woods FR
14 58.60 Eric Nguyen Broad Run SO
Girls 100-Yard Butterfly
Place Time Name School Year
1 54.96 Mackenzie McConagha Briar Woods SO
2 56.11 Tatum Wall Rock Ridge FR
3 57.12 Andrea Ducar Falls Church SR
4 57.94 Jordan Wenner Briar Woods SR
5 58.27 Elise Nguyen Broad Run SR
6 59.26 Natalie Martin Thomas Jefferson SO
7 59.38 Emily Andrews Wakefield JR
8 1:02.22 Fiona Carcani Thomas Jefferson SR
9 1:04.61 Kathyrn Moran R.E. Lee SO
10 1:06.31 Macie Williams Falls Church SO
11 1:07.32 Megan Yu Thomas Jefferson FR
Boys 100-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 46.79 Trace Wall Rock Ridge JR
2 47.99 Justin Lee Broad Run JR
3 48.57 Anthony Doll Wakefield FR
4 49.08 JT Collier Rock Ridge SO
5 49.28 Harrison Jones Edison JR
6 49.53 Ryan Bruni John Champe SR
7 49.55 Eric Kim Stone Bridge FR
8 49.58 Ryan Murphy Potomac Falls SR
9 50.36 Alec Heiskanen Briar Woods SO
10 50.67 Andrew Jiang Briar Woods JR
11 50.68 Eugene Choi Thomas Jefferson FR
Girls 100-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 52.29 Jennifer Luong Freedom SO
2 53.13 Chale Jacks Potomac Falls JR
3 53.98 Katherine Winklosky Briar Woods JR
4 54.20 Allie MacMillan Rock Ridge SR
5 54.64 Emerson Davis Rock Ridge SR
6 54.66 Lauren Bowers Briar Woods SR
7 55.59 Samantha Pliuskaitis Briar Woods JR
8 56.32 Clara McAllister Thomas Jefferson FR
9 58.99 Annabel Sullivan Falls Church SO
10 59.77 Meghna Sharma Thomas Jefferson SO
11 1:00.12 Olivia Schulz Edison JR
12 1:00.25 Tessa Biver Falls Church SR
Boys 500-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 4:29.32 Sam Oliver John Champe JR
2 4:43.31 Leo Goldblatt Falls Church JR
3 4:48.86 Colin Lewis Briar Woods SO
4 4:52.78 Jack Zapp Rock Ridge JR
5 4:56.11 Gabe Fisher Freedom JR
6 4:58.06 Michael Coppola Stone Bridge SO
7 5:04.78 Anthony Wong Thomas Jefferson SO
8 5:16.82 Ethan Zelenke Stone Bridge JR
9 5:17.19 Jay Misener Thomas Jefferson JR
10 5:18.00 Nathan Curran Briar Woods SO
11 5:19.08 Liam Timmins Briar Woods SO
12 5:19.21 Jayden Brown Edison SO
13 5:20.92 Aleksei Dudley Wakefield JR
14 5:21.79 Zack Mitarotonda Rock Ridge SO
15 5:22.68 Alex Liu Thomas Jefferson SR
16 5:26.55 Ethan McCrary Stone Bridge JR
Girls 500-Yard Freestyle
Place Time Name School Year
1 4:57.61 Tatum Wall Rock Ridge FR
2 5:07.28 Regan Holstein Briar Woods JR
3 5:15.21 Madison Gupton Briar Woods SR
4 5:17.10 Daniela Gomez Edison SO
5 5:23.62 Molly Kennedy Stone Bridge SO
6 5:24.89 Ann Cargill Briar Woods SO
7 5:25.15 Zoe Van Winckel Thomas Jefferson JR
8 5:31.56 Sarah Holstein Briar Woods SO
9 5:32.82 Fiona Carcani Thomas Jefferson SR
10 5:32.85 Jocelyn Nichols Potomac Falls SO
11 5:32.89 Abby Harrington Freedom JR
12 5:37.95 Abby Church Freedom SO
13 5:44.89 Caroline Forde Falls Church FR
14 5:50.56 Paige Martinez R.E. Lee FR
15 6:00.90 Ashley Teal Edison SO
Boys 200-Yard Freestyle Relay
Place Time School
1 1:27.57 Briar Woods
2 1:28.43 Rock Ridge
3 1:29.56 Falls Church
4 1:30.52 Freedom
5 1:30.89 Thomas Jefferson
6 1:31.96 John Champe
7 1:32.73 Broad Run
8 1:39.34 Potomac Falls
9 1:40.53 Edison
Girls 200-Yard Freestyle Relay
Place Time School
1 1:35.80 Briar Woods
2 1:42.13 Freedom
3 1:42.93 Broad Run
4 1:43.93 Thomas Jefferson
5 1:44.95 Falls Church
6 1:46.29 Rock Ridge
7 1:46.32 Stone Bridge
8 1:47.72 Edison
9 1:49.67 Potomac Falls
Boys 100-Yard Backstroke
Place Time Name School Year
1 51.98 Gavin Bock Broad Run SR
2 52.78 Jeffrey Gerber Thomas Jefferson JR
3 53.71 Will Kohn Thomas Jefferson FR
4 55.03 Asim Asar Rock Ridge FR
5 55.32 Kellen Campbell Freedom SR
6 56.76 Theodore Wenner Briar Woods JR
7 57.42 Alex Zhang Thomas Jefferson SO
8 57.47 Grant Hribar Thomas Jefferson FR
9 58.76 Gabriel Flores Rock Ridge SO
10 1:00.52 Akhil Midda Rock Ridge JR
11 1:00.75 Scott Buermeyer Rock Ridge JR
12 1:00.82 John Cascella Falls Church JR
13 1:02.12 George Huynh John Champe JR
14 1:02.50 Miles Dorre Briar Woods FR
15 1:07.77 Charlie Duong Falls Church FR
16 1:07.88 Robert Martin Falls Church SO
Girls 100-Yard Backstroke
Place Time Name School Year
1 54.81 Janika Perezous Potomac Falls SO
2 55.62 Kayla Graham Broad Run SR
3 59.26 Mackenzie Cunnane Briar Woods FR
4 59.63 Regan Holstein Briar Woods JR
5 1:00.33 Dana Korotovskikh Broad Run SR
6 1:00.88 Ella McOmber Rock Ridge SO
7 1:02.11 Natalie Smithers Broad Run JR
8 1:02.27 Emily Andrews Wakefield JR
9 1:02.36 Stephanie Dye Potomac Falls SR
10 1:02.78 Sophia Carr Edison JR
11 1:03.49 Mackayla Du Falls Church FR
12 1:04.58 Kim-Vi Nguyen Freedom SR
13 1:04.88 Juliana Vidal Briar Woods FR
14 1:05.04 Emmalee Ayala Rock Ridge JR
15 1:05.47 Hailey Peiken John Champe FR
16 1:07.68 Shayna Smith Edison SR
17 1:08.09 Stephanie Spranger Wakefield FR
Boys 100-Yard Breaststroke
Place Time Name School Year
1 59.05 Michael Zhang Thomas Jefferson FR
2 59.80 Bailey De Luise Rock Ridge FR
3 59.92 Jack Zapp Rock Ridge JR
4 1:00.20 Evan Zhang Thomas Jefferson SO
5 1:01.55 Jason Xu Thomas Jefferson SO
6 1:02.40 Jacob Conway Rock Ridge JR
7 1:02.92 Jason Giroux Falls Church JR
7 1:02.92 Nathan Yu Freedom SO
9 1:02.99 Nathan Curran Briar Woods SO
10 1:03.34 Tash Medde-Witage Briar Woods JR
11 1:03.88 Noah Rice John Champe FR
12 1:04.13 Eric Nguyen Broad Run SO
13 1:04.84 Brandon Fogg Thomas Jefferson JR
14 1:05.09 Will Landon Falls Church JR
15 1:05.59 Nathan Reyes R.E. Lee SR
16 1:06.78 Colin Klempner Edison JR
17 1:07.00 Isaac Duke Potomac Falls SR
Girls 100-Yard Breaststroke
Place Time Name School Year
1 1:02.43 Abigail Harter Briar Woods JR
2 1:05.88 Shelby Gerving Tuscarora JR
3 1:06.08 Lauren Long Broad Run SO
4 1:08.12 Emily Jordan Briar Woods JR
5 1:08.45 Tidawee Srun Edison SO
6 1:08.61 Kathryn Oakford Freedom SO
7 1:08.69 Mariya Kiriakova Briar Woods SO
8 1:09.74 Allison Shupp Thomas Jefferson JR
9 1:10.68 Natalie Enochs Wakefield FR
10 1:10.91 Abby Harrington Freedom JR
11 1:10.97 Denise Do Briar Woods SO
12 1:12.17 Jocelyn Nichols Potomac Falls SO
13 1:15.26 Morgan Myers Broad Run JR
14 1:16.03 Neha Balaji Thomas Jefferson FR
15 1:16.68 Paige Martinez R.E. Lee FR
16 1:18.28 Samantha Dell Falls Church FR
Boys 400-Yard Freestyle Relay
Place Time School
1 3:14.04 Rock Ridge
2 3:14.15 Briar Woods
3 3:19.53 John Champe
4 3:28.60 Thomas Jefferson
5 3:28.92 Potomac Falls
6 3:31.05 Freedom
7 3:31.60 Wakefield
8 3:36.54 Edison
Girls 400-Yard Freestyle Relay
Place Time School
1 3:32.36 Briar Woods
2 3:39.04 Broad Run
3 3:48.14 Rock Ridge
4 3:48.86 Thomas Jefferson
5 3:52.58 Potomac Falls
6 3:54.66 Edison
7 3:54.88 Wakefield
8 3:56.25 Stone Bridge
9 3:56.37 Freedom
Boys Team Results
Place Team Score
1 Thomas Jefferson 410.00
2 Rock Ridge 359.00
3 Briar Woods 281.50
4 John Champe 189.00
5 Falls Church 161.50
6 Freedom 156.50
7 Broad Run 127.00
8 Wakefield 122.00
9 Edison 101.00
10 Potomac Falls 93.00
11 Stone Bridge 47.50
12 R.E. Lee 22.00
13 Tuscarora 0.00
Girls Team Results
Place Team Score
1 Briar Woods 483.00
2 Broad Run 255.00
3 Thomas Jefferson 227.00
4 Rock Ridge 196.00
5 Potomac Falls 185.00
6 Freedom 164.00
7 Falls Church 161.00
8 Edison 149.00
9 Wakefield 143.00
10 Stone Bridge 72.00
11 Tuscarora 33.00
12 R.E. Lee 32.00
13 John Champe 2.00
Share.

About Author

Local student-athletes pour sweat, tears and long hours into their crafts while maintaining eligible academic standing, and it’s time for each and every one of them — no matter their school, their sport or their gender — to be showcased. LoCoSports — you’ll go crazy for our sports coverage!

Leave A Reply