Cross Country: Loudoun Valley Twins Natalie and Peter Morris Turn in Top LoCo Times at Oatlands Invite – Complete Meet Results

0

Leesburg (September 17, 2016) – Loudoun Valley High School juniors Natalie and Peter Morris turned in the top finishes from Loudoun athletes at the Oatlands Invitational in Leesburg on September 17.

Both of the juniors also ran the top times out of any Loudoun athlete this fall at the invite. Natalie (18:55) passed Tuscarora sophomore Ava Hassebrock (19:36) for the top spot in LoCo. Peter (15:50) improved his own top spot.

NEW LSTC ad1On the boys side, the Loudoun Valley Vikings won the team title while the Freedom Eagles placed third out of 56 teams.

On the girls side, the Tuscarora Lady Huskies placed seventh out of 47 teams.

Owen Gotimer photographed the invitational!

National Elite* and Loudoun meet results below…

Boys 5000 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Rohann Asfaw Richard Montgomery 15:47.00*
2 Peter Morris Loudoun Valley 15:50.00*
3 Alec Schrank Millbrook 15:55.00*
4 Saurav Velleleth Thomas Jefferson S&T 16:02.00*
5 Colton Bogucki Loudoun Valley 16:05.00*
6 Will Merritt Smithsburg 16:11.00*
7 Micah Hewitson Linganore 16:16.00*
8 Derek Johnson Tuscarora 16:16.00*
9 Andrew Lent Poolesville 16:21.00*
18 Jacob Hunter Loudoun Valley 16:46.00
19 Connor Wells Freedom 16:48.00
21 Chase Dawson Loudoun Valley 16:56.00
26 Osman Humeida Freedom 17:00.00
30 Brandon Dimitri Briar Woods 17:04.00
31 Daniel Eisert Loudoun County 17:06.00
34 Clark Edwards Rock Ridge 17:11.00
36 Harrison Autry Rock Ridge 17:12.00
45 Jacob Windle Loudoun Valley 17:20.00
47 Rylan Pettit Woodgrove 17:21.00
52 Noah Howell Freedom 17:25.00
61 Will Pompilio Briar Woods 17:29.00
62 William Fincher Woodgrove 17:29.00
63 Jacob Woody Briar Woods 17:30.00
66 Harry Challis Dominion 17:32.00
68 Alec Venable Riverside 17:32.00
72 Donovan Foley Freedom 17:34.00
76 Samuel Worley Tuscarora 17:38.00
77 Greyson Sequino Riverside 17:38.00
78 Sean Megens Rock Ridge 17:38.00
81 Jayson Call Freedom 17:41.00
87 Jared Blumen John Champe 17:44.00
91 Nicolas Vandenheede Dominion 17:46.00
92 Sam Koltisko Freedom 17:46.00
93 Benjamin Nibbelink Tuscarora 17:47.00
97 William Gay John Champe 17:50.00
98 David Velasquez Loudoun County 17:50.00
105 Harrison Helmich Dominion 17:54.00
112 Noah Hunter Loudoun Valley 17:56.00
122 Daniel VanBelleghem Dominion 18:03.00
124 Miles Spence Tuscarora 18:04.00
125 Aaron Casteel Briar Woods 18:05.00
128 Nick Vaka Loudoun County 18:07.00
129 Patrick Strite Woodgrove 18:08.00
131 David Kratz Woodgrove 18:09.00
134 Josh Stevic Loudoun County 18:11.00
136 Shane Osborne Loudoun County 18:11.00
144 Nate Gonzalez Heritage 18:16.00
148 Daniel Umana Rock Ridge 18:19.00
152 Sergio Saez Tuscarora 18:22.00
168 Tysen Gotschi Tuscarora 18:30.00
169 Sam Wood Freedom 18:31.00
171 Conrad Briles Loudoun County 18:31.00
174 Collin Shipp Woodgrove 18:32.00
181 Agustin Kruel Heritage 18:35.00
184 Aiden O’Neil Heritage 18:36.00
187 Sai Ravva John Champe 18:37.00
190 Jerod Pope Loudoun County 18:39.00
192 Ian Whitfield Dominion 18:39.00
198 Kyle Lauffenberger John Champe 18:40.00
209 Evan Grace Rock Ridge 18:43.00
220 Daniel Alex Rock Ridge 18:47.00
221 Jackson Campolattaro Rock Ridge 18:47.00
226 John Bigalbal Heritage 18:50.00
228 Gregory Barengolts Dominion 18:50.00
241 Jack Sorensen John Champe 18:54.00
244 Ben Rouch Heritage 18:55.00
255 Pryce Troxell Briar Woods 19:01.00
257 Rion Melton John Champe 19:02.00
264 Jake Gunessever Heritage 19:06.00
268 Levi Banos Tuscarora 19:07.00
270 Matthew Herrity Woodgrove 19:08.00
271 Grant Faircloth John Champe 19:08.00
273 Chase Vestal Briar Woods 19:10.00
302 Arjun Goel Briar Woods 19:27.00
303 Dominic Jimeno Woodgrove 19:27.00
304 Owen Schilling Heritage 19:27.00
328 Luke Thomas Riverside 19:51.00
354 Jack Buchanan John Champe 20:14.00
386 Adam Broshkevitch Loudoun Valley 22:40.00

Team
1 Loudoun Valley
3 Freedom
10 Tuscarora
13 Rock Ridge
15 Loudoun County
16 Briar Woods
18 Woodgrove
20 Dominion
31 John Champe
38 Heritage

Girls 5000 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Heather Holt George C. Marshall 17:52.00*
2 Abigail Green Walter Johnson 18:17.00*
3 Julien Webster Catoctin 18:27.00*
4 Danielle Bartholomew Osbourn Park 18:52.00*
5 Ryann Helmers Albemarle 18:54.00*
6 Natalie Morris Loudoun Valley 18:55.00*
7 Lydia Goetz Brentsville 19:22.00*
8 Bethany Graham John Champe 19:22.00*
9 Ava Hassebrock Tuscarora 19:36.00*
10 Ava D Bir George C. Marshall 19:43.00*
13 Nicole Uehlinger Loudoun County 19:51.00
35 Sarah Phillip Heritage 20:35.00
37 Shelby Kostal Woodgrove 20:37.00
40 Antonia Pellegrini Rock Ridge 20:39.00
41 Katherine Russell Tuscarora 20:40.00
47 Kimberly Donohue Loudoun Valley 20:46.00
50 Sarah Gould Tuscarora 20:50.00
52 Katie O’Neill Dominion 20:50.00
58 Evelyn Robinson John Champe 20:54.00
61 Lauren Osborne Freedom 20:56.00
63 Sophie Hudak Woodgrove 20:57.00
69 Audrey Corbet Heritage 21:04.00
73 Kathryn Harris Rock Ridge 21:10.00
75 Caroline Johnson Tuscarora 21:11.00
84 Elise Romola Briar Woods 21:19.00
85 Allison Marrs Woodgrove 21:21.00
87 Flora Grainger Rock Ridge 21:24.00
94 Emily Maier Freedom 21:30.00
96 Heather Feconda Loudoun Valley 21:31.00
97 Katherine Winklosky Briar Woods 21:33.00
98 Caroline Ponticelli Loudoun County 21:33.00
105 Madilyn Abbe Loudoun Valley 21:40.00
107 Alexandra Gordon Rock Ridge 21:41.00
114 Noelle Saine Loudoun Valley 21:49.00
118 Gina Pallotta Heritage 21:52.00
126 Izzy Bowman Loudoun County 21:58.00
131 Jessica Lu Loudoun Valley 22:00.00
137 Grace Smith Tuscarora 22:02.00
139 Callie Fernandez John Champe 22:05.00
140 Carly Hughes Loudoun County 22:05.00
141 Olivia VanNuys Loudoun County 22:06.00
144 Grace Roberts Briar Woods 22:07.00
145 Alexandra Ivanovic Dominion 22:08.00
146 Grace Maloney Freedom 22:09.00
148 Grace Howard Loudoun County 22:09.00
149 Rachel Fangyen Freedom 22:09.00
156 Nicole Balog Freedom 22:15.00
158 Isabella Nazari John Champe 22:17.00
167 Lila Virtue Dominion 22:24.00
174 Emmalee Ayala Rock Ridge 22:29.00
178 Lauren Harrison Rock Ridge 22:35.00
179 Molly Hackley Tuscarora 22:39.00
180 Kasey Fairbanks Woodgrove 22:40.00
181 Julia Schopper Briar Woods 22:40.00
184 Ally Gilliam Briar Woods 22:43.00
188 Michaela Rainey Woodgrove 22:46.00
192 Jamie Malloy Loudoun County 22:51.00
196 Mary Clewis Woodgrove 22:53.00
197 Jenna Brosnan Heritage 22:53.00
199 Malia Sample Heritage 22:54.00
200 Grace Howell Freedom 22:55.00
201 Leah Saling Loudoun Valley 22:55.00
203 Courtland Blake Tuscarora 22:57.00
205 Gabriella Nazari John Champe 23:00.00
214 Olivia Lecker John Champe 23:07.00
216 Grace Robinson Woodgrove 23:11.00
220 Elizabeth Erickson Briar Woods 23:17.00
221 Kaitlyn Kutz Dominion 23:17.00
231 Neal Fleming Heritage 23:31.00
256 Aarti Sakhuja Freedom 23:57.00
262 Sarah Blusiewicz Dominion 24:02.00
279 Jayne Magill Dominion 24:37.00
287 Loretta Carothers John Champe 24:57.00
298 Maria Andreu Zamora Dominion 25:40.00

Team
7 Tuscarora
9 Loudoun Valley
13 Rock Ridge
14 Loudoun County
16 Woodgrove
17 John Champe
19 Freedom
20 Heritage
23 Briar Woods
31 Dominion

Share.

About Author

Owen Gotimer has a passion for helping people grow and self-educate through new media. Owen spent his college years at Syracuse University, where he studied broadcast and digital journalism in the renowned Newhouse School of Public Communications. In his "free time", Owen volunteers as a varsity baseball coach at John Champe and is the president of the Jeffrey C. Fowler Memorial Scholarship.

Comments are closed.