Track & Field: 2016 Wolverine Track Classic – Seven Loudouners Turn in First-Place Finishes

0

Purcellville (April 18, 2016) – Seven different Loudouners turned in individual first-place performances at the 2016 Wolverine Track Classic in Purcellville on April 15.

Highlighting the Wolverine Classic from Loudoun were Loudoun Valley sophomore Colton Bogucki — who won the 1,600-meter (4:23.19); Loudoun Valley junior Kimberly Donohue — who won the 3,200-meter (11:36.06); Loudoun Valley sophomore Peter Morris — who won the 3,200-meter (9:35.57); Woodgrove senior Aedan Pettit — who won the 800-meter (1:56.56); Woodgrove junior Collin Shipp — who won the high jump (6-00); Briar Woods senior Kayla Smith — who won the 400-meter (56.92); and John Champe senior T’Andra Stoute — who won the long jump (17-03).

Owen Gotimer photographed the meet and posted this photo gallery!

Complete Loudoun results…

Girls 100 Meter Hurdles
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Ashlyn Nolan SR Rock Ridge 15.5
5 Natalie Clemm SR Potomac Falls 17.72
6 Irene Du SR Rock Ridge 17.95
7 Jordan McKinney SO John Champe 18.01
8 Connie Zegarra SR Briar Woods 18.16
9 Tara Frick JR Briar Woods 18.22
13 Serena Harris SR Freedom 18.79
14 Mary Clewis SO Woodgrove 18.84
17 Ashley Lahay SR Loudoun Valley 18.88
20 Erin Messner FR Loudoun County 19.16
22 Mikayla Basil SR Potomac Falls 19.52
23 Reem Basma SR Heritage 19.67
24 Adaya Queen SO John Champe 19.75
26 Grace Wu SR Loudoun County 20.28
29 Elizabeth Forcade JR Riverside 21.73
30 Emily Jackson JR Riverside 22.84

Girls 100 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Mikajah Hayes JR Rock Ridge 12.65
4 Adriana Jones SO Heritage 12.98
5 Ashlyn Nolan SR Rock Ridge 12.99
8 Tina Adlam JR Park View 13.08
11 Alyssa Wooten JR Potomac Falls 13.18
12 T’Andra Stoute SR John Champe 13.27
13 Janessa Jimoh SO Briar Woods 13.33
16 Heather Pride SR Potomac Falls 13.5
17 Sydney Jenkins FR Briar Woods 13.52
19 Allison Salami FR Freedom 13.62
20 Emily Knowles SR Park View 13.67
23 Aliah Stoute SO John Champe 13.81
26 Paige Williamson SO Woodgrove 13.94
28 Peyton Rositano SO Riverside 14
30 Morgan Holmes SO Freedom 14.13
31 Hannah Lee SO Loudoun County 14.2
33 Ashley Cardenas-Alviar SO Loudoun County 14.25
35 Hayleigh Kennedy SO Riverside 14.29
37 Brianna Thompson FR Heritage 14.34
39 Olivia Haller FR Woodgrove 14.49

Girls 1,600 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Natalie Morris SO Loudoun Valley 5:17.50
4 Deirdre Gilmore JR Potomac Falls 5:28.75
6 Sarah Smith SR Heritage 5:33.13
7 Kelly Mogensen SO Potomac Falls 5:41.39
8 Elise Romola JR Briar Woods 5:44.05
9 Grace Holske SR Rock Ridge 5:44.21
10 Jessica Lu SO Loudoun Valley 5:44.47
11 Sophie Hudak FR Woodgrove 5:46.05
12 Callie Fernandez SO John Champe 5:47.11
16 Flora Grainger JR Rock Ridge 5:54.37
17 Emily Call SR Freedom 6:00.35
19 Malia Sample SO Heritage 6:00.57
23 Anne Yong SO John Champe 6:04.93
24 Anna Stegmeier FR Freedom 6:07.03
26 Kelly Sullivan SR Woodgrove 6:11.04
27 Allyson Lynch JR Briar Woods 6:11.53
28 Sophia James FR Riverside 6:13.06
31 Kelly Schaefer SO Park View 6:17.71
32 Jessie Eck FR Loudoun County 6:19.63
33 Rhea Tanamala SO Riverside 6:25.51
36 Carly Hughes JR Loudoun County 6:29.69

Girls 200 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
3 Mikajah Hayes JR Rock Ridge 26.03
5 Kayla Smith SR Briar Woods 26.46
6 Alexis Randall-Kelly SR Loudoun Valley 26.6
7 Adriana Jones SO Heritage 26.9
8 Asiah Robinson SR Woodgrove 26.92
10 Jordan Johnson SO Rock Ridge 27.56
12 Sydney Jenkins FR Briar Woods 27.93
16 Allison Salami FR Freedom 28.34
18 Alyssa Wooten JR Potomac Falls 28.75
20 Peyton Rositano SO Riverside 28.93
21 Megan Eiynck JR Woodgrove 29
24 Caroline Bahun SR Potomac Falls 29.25
25 Stephanie Messi SO Loudoun County 29.37
26 Serena Harris SR Freedom 29.44
27 Lucielle Reyes SO John Champe 29.59
28 Hayleigh Kennedy SO Riverside 30
30 Gigi Truong JR John Champe 30.53
33 Kriszten Szakal JR Heritage 31.08
38 Ashley Cardenas-Alviar SO Loudoun County 37.38

Girls 300 Meter Hurdles
——————————————————————
Name Year Team Time
4 Mary Clewis SO Woodgrove 49.34
5 Natalie Clemm SR Potomac Falls 49.58
6 Pamela Cortez SR Potomac Falls 49.78
8 Connie Zegarra SR Briar Woods 50.13
11 Tara Frick JR Briar Woods 51.92
12 Autumn Peterson JR Freedom 52.52
13 Serena Harris SR Freedom 52.64
14 Ashley Lahay SR Loudoun Valley 52.96
17 Adaya Queen SO John Champe 53.09
19 Erin Messner FR Loudoun County 53.56
23 Katie Rice SR John Champe 54.49
27 Reem Basma SR Heritage 55.71
28 Claire Slook SO Loudoun Valley 55.85
29 Holly Peterson SO Woodgrove 55.92
32 Grace Wu SR Loudoun County 57.03
33 Morgan Beaty FR Rock Ridge 1:07.30

Girls 3,200 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Kimberly Donohue JR Loudoun Valley 11:36.06
3 Kathryn Harris JR Rock Ridge 11:37.37
4 Nicole Uehlinger FR Loudoun County 11:42.68
6 Emma-Jane Kimmett SO Woodgrove 11:48.83
7 Erin Olia FR Potomac Falls 11:53.31
10 Sarah Smith SR Heritage 12:06.98
12 Shelby Kostal FR Woodgrove 12:14.09
15 Sydney Browe SR Freedom 12:33.95
16 Antonia Pellegrini FR Rock Ridge 12:34.24
18 Aarti Sakhuja SO Freedom 12:36.44
19 Shea Brady SO Potomac Falls 12:37.24
20 Allison Armstrong FR Park View 12:38.85
21 Grace Howard JR Loudoun County 12:41.22
24 Julia McNamara SO Loudoun Valley 12:51.64
26 Mia Berry JR Heritage 12:57.68
28 Isabella Nazari SO John Champe 13:03.44
30 Leyla Kolbai JR Riverside 13:10.35
31 Lexi Blair SO Briar Woods 13:12.56
32 Shelby Haeff FR Riverside 13:16.61
33 Harper Kolenbrander JR John Champe 13:34.32

Girls 400 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Kayla Smith SR Briar Woods 56.92
3 Mikajah Hayes JR Rock Ridge 57.95
4 Asiah Robinson SR Woodgrove 59.39
5 Alexis Randall-Kelly SR Loudoun Valley 1:00.58
7 Ajia Kirkpatrick SO Potomac Falls 1:01.38
9 Grace Carter SO Potomac Falls 1:02.96
11 Jordan Johnson SO Rock Ridge 1:03.13
13 Katie Lynham JR Woodgrove 1:03.88
14 Annika Bolton FR Freedom 1:03.97
15 Peyton Dennis SO Heritage 1:04.02
17 Kennedy Turner JR Briar Woods 1:04.29
18 Aniah Bryant SO John Champe 1:04.36
20 Mariah Thompson FR Loudoun Valley 1:05.71
21 Aliyah Allen SO John Champe 1:05.82
22 Morgan Holmes SO Freedom 1:06.12
26 Madison Lippy JR Riverside 1:06.86
28 Hannah Lee SO Loudoun County 1:07.14
30 Madison Wright SO Heritage 1:08.72
31 Nicole Kemon FR Loudoun County 1:09.10
32 Lane Newland SO Riverside 1:10.05
33 Amy Luu JR Park View 1:10.30

Girl 4×100 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
2 John Champe 52.09
3 Potomac Falls 52.15
4 Park View 52.28
7 Briar Woods 54.07
9 Heritage 54.35
12 Riverside 55.78
13 Loudoun County 56.58

Girls 4×400 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
2 Briar Woods 4:13.26
3 Woodgrove 4:15.25
4 Potomac Falls 4:15.92
5 Heritage 4:20.22
7 John Champe 4:23.57
8 Rock Ridge 4:24.35
10 Loudoun County 4:28.88
12 Freedom 4:33.75
13 Loudoun Valley 4:33.93
18 Park View 4:45.76
19 Riverside 4:46.52

Girls 4×800 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
1 Heritage 9:45.80
2 Rock Ridge 10:08.34
3 Woodgrove 10:15.08
4 Loudoun County 10:17.33
7 Potomac Falls 10:30.68
10 John Champe 10:49.27
11 Riverside 10:49.60
12 Loudoun Valley 10:52.04
14 Freedom 10:54.16
15 Briar Woods 11:03.24

Girls 800 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Natalie Morris SO Loudoun Valley 2:27.66
5 Deirdre Gilmore JR Potomac Falls 2:28.94
7 Allison Marrs JR Woodgrove 2:33.77
9 Jamie Malloy JR Loudoun County 2:35.34
10 Samantha Schuler SR John Champe 2:35.57
11 Kelly Mogensen SO Potomac Falls 2:36.16
13 Darby Watts JR Riverside 2:36.65
14 Loretta Carothers SO John Champe 2:36.86
15 Sophie Hudak FR Woodgrove 2:37.14
16 Jessica Lu SO Loudoun Valley 2:38.02
20 Izzy Bowman JR Loudoun County 2:39.64
21 Mackenzie Scanlon SR Heritage 2:41.27
22 Cara Curtin JR Freedom 2:42.42
23 Nicole Balog SO Freedom 2:43.85
26 Emma Jaeger SR Briar Woods 2:44.15
27 Lauren Lightner SO Rock Ridge 2:46.60
29 Sophia James FR Riverside 2:48.63
30 Joyce Jenna SO Briar Woods 2:48.89
34 Kelly Schaefer SO Park View 2:50.57
38 Lauren Harrison FR Rock Ridge 3:01.87
41 Megan Wu FR Park View 3:11.49

Girls Discus
——————————————————————
Name Year Team Time
3 Jesslyn Manni SR Loudoun County 110-01.00
9 Emily Miller JR Loudoun County 90-05.00
11 Jalone Smith JR John Champe 88-08.00
14 Maya Blacken JR Rock Ridge 85-05.00
15 Ashton Marquet JR Woodgrove 84-11.00
16 Jayla Grooms SO Heritage 84-06.00
17 Grace Gay JR Potomac Falls 84-05.00
18 Caroline Morrow JR Loudoun Valley 81-08.00
19 Abi Diallo JR Park View 81-08.00
20 Zhanna Camp JR Loudoun Valley 81-06.00
21 Mariama Diallo SO Park View 81-05.00
22 Essence Morgan JR John Champe 80-10.00
23 Kaylee Washington SO Woodgrove 79-09.00
25 Marissa Bell FR Freedom 77-06.00
28 Megan Allen SR Potomac Falls 70-08.00
35 Lucia Ogango JR Riverside 61-10.00
36 Jordan Chandler SR Heritage 59-04.00
38 Cynthia Okoye JR Rock Ridge 53-09.00
40 Riya Mahajan SO Riverside 48-04.00

Girls High Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Pamela Cortez SR Potomac Falls 5-00.00
7 Lauryn Helstrom JR Park View 4-11.00
8 Ashlyn Nolan SR Rock Ridge 4-11.00
9 Hallie Nichols SR John Champe 4-10.00
13 Molly Chapman SO Loudoun County 4-08.00
20 Emily Knowles SR Park View 4-06.00
21 Bridget Lillard SR Heritage 4-06.00
22 Amirah Roberson FR Woodgrove 4-06.00
23 Erika Hurrell FR Potomac Falls 4-06.00

Girls Long Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
1 T’Andra Stoute SR John Champe 17-03.00
4 Ashlyn Nolan SR Rock Ridge 16-09.00
5 Tina Adlam JR Park View 16-04.00
6 Maya Blacken JR Rock Ridge 16-02.00
8 Alyssa Wooten JR Potomac Falls 16-01.50
9 Pamela Cortez SR Potomac Falls 15-07.50
12 Kennedy Turner JR Briar Woods 15-02.00
15 Madeline Blackwell SO Loudoun Valley 14-10.00
17 Caitln Payne SR Park View 14-08.00
19 Sarah Rackoski FR John Champe 14-07.50
20 Mpeh Ntantang SO Woodgrove 14-05.50
22 Sydney Partin SO Woodgrove 14-04.00
25 Tara Frick JR Briar Woods 14-03.00
29 Rhea Tanamala SO Riverside 13-09.25
30 Molly Chapman SO Loudoun County 13-07.25
31 Ashley Cardenas-Alviar SO Loudoun County 13-06.25
32 Kaitlyn Conklin SR Loudoun Valley 13-06.25
35 Bryce Ober SR Heritage 13-03.00
38 Shannon Carroll-Terry FR Freedom 12-02.00
40 Saakshi Gunda FR Freedom 11-03.00
41 Emily Jackson JR Riverside 11-02.00

Girls Shot Put
——————————————————————
Name Year Team Time
6 Angel Rearden JR John Champe 32-08.50
7 Jesslyn Manni SR Loudoun County 32-06.00
11 Emily Miller JR Loudoun County 31-05.50
13 Kaylee Washington SO Woodgrove 31-04.00
15 Essence Morgan JR John Champe 30-03.00
16 Puneet Kaur JR Woodgrove 29-07.75
19 Grace Gay JR Potomac Falls 28-06.50
20 Angel Njoku SO Heritage 28-03.00
21 Mariama Diallo SO Park View 27-11.00
22 Abi Diallo JR Park View 27-09.25
27 Caroline Morrow JR Loudoun Valley 26-01.00
28 Ashley Dean SO Rock Ridge 26-00.00
29 Jordan Chandler SR Heritage 25-07.25
31 Sabrina Roney JR Freedom 25-03.00
32 Kendall Novak SR Freedom 25-00.25
33 Jasmin Waddell SR Rock Ridge 24-06.00
36 Zhanna Camp JR Loudoun Valley 23-07.25
37 Lucia Ogango JR Riverside 22-07.00
39 Caroline Heckman JR Potomac Falls 22-02.50
40 Riya Mahajan SO Riverside 20-11.50
42 Anu Reddy JR Briar Woods 19-08.50

Girls Triple Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
5 Calle Junker FR Woodgrove 32-04.50
6 Caitln Payne SR Park View 31-08.50
8 Pamela Cortez SR Potomac Falls 31-07.00
9 Sydney Partin SO Woodgrove 31-05.25
14 Irene Du SR Rock Ridge 30-10.50
15 Rhea Tanamala SO Riverside 30-05.00
18 Alyssa Wooten JR Potomac Falls 30-00.50
19 Emily Knowles SR Park View 30-00.50
20 Molly Chapman SO Loudoun County 30-00.50
21 Madeline Blackwell SO Loudoun Valley 29-10.00
27 Elizabeth Forcade JR Riverside 27-11.75
28 Stephanie Messi SO Loudoun County 27-09.75
29 Hana Warner SR Briar Woods 27-08.75
30 Kaitlyn Conklin SR Loudoun Valley 27-07.25
32 Saakshi Gunda FR Freedom 26-01.00
33 Madison Boyer FR Freedom 25-09.00

Girls Team
——————————————————————
3 Rock Ridge
5 Potomac Falls
7 Loudoun Valley
8 Woodgrove
10 Briar Woods
11 John Champe
13 Heritage
14 Loudoun County
17 Park View

Boys 110 Meter Hurdles
——————————————————————
Name Year Team Time
4 Nick Clarkson SR John Champe 16.49
5 William Nichols SR John Champe 17.16
6 Ryan Thomas SO Loudoun County 17.42
7 Jackson Coates FR Freedom 17.44
9 Bill Zach SO Woodgrove 17.79
10 Kyle Wilkerson SR Freedom 17.92
11 Timothy Sorenson SO Riverside 18.02
12 Tanner Odegaard SR Loudoun County 18.08
17 Schuyler Carman SO Riverside 18.84
18 Thai Taylor SO Rock Ridge 19.05
22 Rasheem Thornton SO Loudoun Valley 19.19
24 Dean Ferguson FR Potomac Falls 19.31
25 Raymond Pierre-Louis JR Briar Woods 19.49
27 Jonathan Hess SR Woodgrove 20.00
30 Ron Phong FR Park View 21.13
31 Leenawat Kertsuk SO Park View 22.54

Boys 100 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Josh Thomas SR Briar Woods 11.17
3 Chase Jefferson SR Park View 11.43
4 Robert Mayo SO Freedom 11.52
5 Evan Briscoe SO Loudoun County 11.53
7 Jonathan Lewis SR Potomac Falls 11.62
8 John Amenyah SR Heritage 11.63
12 Carl Garmon SO John Champe 11.69
13 Daniel Alex SO Rock Ridge 11.71
15 Spencer Jenkins JR Briar Woods 11.75
16 Felix Adatsi SR Freedom 11.77
17 Devonn Nichols JR John Champe 11.77
19 Colin Vitkus SR Loudoun Valley 11.82
21 Cole Butler SO Rock Ridge 11.84
24 Nico Ammann JR Woodgrove 11.90
27 Shawntel Murray JR Loudoun County 11.99
28 Jay Shird JR Potomac Falls 12.00
29 Michael Garuba JR Woodgrove 12.02
31 Noah Franco JR Loudoun Valley 12.05
32 Dj Hutcherson JR Heritage 12.13
38 Aaron Akuetteh JR Park View 12.42
41 Dawson Drake SO Riverside 12.79

Boys 1,600 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Colton Bogucki SO Loudoun Valley 4:23.19
6 Jacob Kloman SR Potomac Falls 4:39.63
7 Jacob Hunter FR Loudoun Valley 4:39.76
8 Rylan Pettit FR Woodgrove 4:41.66
10 Clark Edwards SO Rock Ridge 4:43.65
12 Mason Bragg SR Briar Woods 4:46.64
13 Charles Groscup SO Potomac Falls 4:47.77
14 David Kratz FR Woodgrove 4:49.93
15 Jayson Call SO Freedom 4:50.60
16 Nate Gonzalez FR Heritage 4:50.60
17 Harrison Autry JR Rock Ridge 4:50.74
18 Noah Howell JR Freedom 4:50.95
19 Brandon Dimitri SO Briar Woods 4:51.24
21 Alec Venable FR Riverside 4:55.98
27 Conrad Briles JR Loudoun County 4:59.81
28 Justin Rocha SO Riverside 5:00.02
29 Devyn Kreb SR John Champe 5:00.58
31 Siraj Ahmed SO Loudoun County 5:01.48
33 Jared Blumen JR John Champe 5:02.13
34 Jared Monseur SO Park View 5:02.13
41 Aiden O’Neil SO Heritage 5:12.73

Boys 200 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Josh Thomas SR Briar Woods 22.49
4 Nathaniel Thompson SR Loudoun Valley 23.12
5 Chase Jefferson SR Park View 23.26
6 Robert Mayo SO Freedom 23.44
9 Tyler Hunt JR Loudoun Valley 23.74
12 Connor Ryan SR John Champe 23.99
13 Elijah Walls SO Park View 24.03
16 Brandon Jackson SR Freedom 24.33
19 Nico Ammann JR Woodgrove 24.53
22 Michael Garuba JR Woodgrove 24.72
23 Dean Ferguson FR Potomac Falls 24.88
24 Ryan Thomas SO Loudoun County 24.90
26 Delonta Dailey SR Loudoun County 24.95
27 Jonathan Lewis SR Potomac Falls 25.11
30 Kory Bazile SR Rock Ridge 25.35
35 Andre Corum SO John Champe 25.71
37 Orgil Pount JR Heritage 25.83
38 Bailey Vu JR Heritage 25.91
39 Anwar Coker SO Rock Ridge 26.42

Boys 300 Meter Hurdles
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Sean Murphy FR Woodgrove 42.46
5 Brian Williams SR John Champe 43.05
6 Tyler Pride FR Potomac Falls 43.10
7 Elijah Walls SO Park View 43.22
8 Daniel Shelton SO Woodgrove 43.88
9 Jackson Coates FR Freedom 43.93
10 Ethan Quan JR Heritage 44.12
12 Kyle Wilkerson SR Freedom 44.64
13 Timothy Sorenson SO Riverside 44.64
17 Jack Perkins SR Loudoun County 45.25
22 Rj Savino SR Potomac Falls 46.08
24 Azriah Bryant SO Loudoun Valley 46.23
25 Calvin Bostic SO Rock Ridge 46.53
28 Rasheem Thornton SO Loudoun Valley 46.84
29 Thai Taylor SO Rock Ridge 46.86
30 Niketas Koussis JR Heritage 47.35
34 Raphael Berina JR John Champe 48.23
38 Philip Burrell SO Park View 50.33
40 Raymond Pierre-Louis JR Briar Woods 54.88

Boys 3,200 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Peter Morris SO Loudoun Valley 9:35.57
4 Brandon Wells SR Freedom 9:46.54
5 Connor Wells FR Freedom 9:49.40
11 Chase Dawson SO Loudoun Valley 10:09.73
12 Mason Bragg SR Briar Woods 10:14.30
14 William Fincher SO Woodgrove 10:19.90
15 Brandon Dimitri SO Briar Woods 10:20.79
16 Nick Vaka JR Loudoun County 10:21.71
17 Mason Ong SO Riverside 10:25.00
18 Josh Stevic JR Loudoun County 10:26.59
20 Charles Groscup SO Potomac Falls 10:30.02
25 Agustin Kruel SO Heritage 10:40.29
29 Frank Ricker SO Woodgrove 10:53.35
30 Jackson Campolattaro SO Rock Ridge 10:57.08
32 Jason Viadero FR Riverside 10:58.12
33 Bryan Zapata SO Park View 10:59.35
34 Lucas Dillistin SR Potomac Falls 11:02.96
35 Jack Sorensen SO John Champe 11:10.62
37 Ben Rouch SO Heritage 11:19.88
38 Jack Tate SO John Champe 11:26.10

Boys 400 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Nathaniel Thompson SR Loudoun Valley 50.12
3 Kuony Deng SR John Champe 50.26
4 Tanner Murray SR Briar Woods 50.40
5 Jacob Turner SR Potomac Falls 51.06
8 Jad Raqi SO Potomac Falls 51.48
9 Russell Blackwell JR Woodgrove 52.58
13 Jack Huddleston SO Loudoun County 53.33
15 Brandon Crockett SR Heritage 53.62
18 Josh Fox SR Loudoun Valley 54.28
21 Travis McMillan SO Loudoun County 54.84
22 Jared Kutrieb SR John Champe 54.95
23 Nathan Mitter JR Park View 54.97
24 Samari Springs JR Briar Woods 54.97
25 Marthell Hicks III SO Rock Ridge 55.22
26 Alex Burrell JR Park View 55.68
28 Alex Murnion SO Woodgrove 55.76
29 Kaegan Avalos FR Rock Ridge 56.07
31 Zach Kang SR Freedom 56.65
34 Jeremy Cofield SO Freedom 56.78
37 Matthew Marcusen JR Riverside 57.40
38 Roman Patrick SO Riverside 57.91
40 Orgil Pount JR Heritage 58.10

Boys 4×100 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
2 John Champe 43.85
3 Loudoun Valley 44.03
4 Loudoun County 44.54
7 Potomac Falls 45.11
8 Rock Ridge 45.60
10 Briar Woods 45.81
12 Riverside 46.53
13 Park View 46.63
17 Woodgrove 49.93

Boys 4×400 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
2 Briar Woods 3:28.50
4 Potomac Falls 3:29.55
5 Woodgrove 3:36.75
6 Loudoun Valley 3:39.25
7 Loudoun County 3:41.36
8 John Champe 3:42.25
9 Heritage 3:42.65
15 Freedom 3:50.30
17 Rock Ridge 3:52.25
18 Riverside 3:52.48
19 Park View 3:54.25

Boys 4×800 Meter Relay
——————————————————————
Team Time
1 Loudoun Valley 8:07.38
4 Freedom 8:21.74
5 Potomac Falls 8:24.43
6 Loudoun County 8:33.20
9 John Champe 8:46.80
10 Riverside 8:47.77
13 Rock Ridge 8:59.45
15 Woodgrove 9:11.11
17 Heritage 9:23.30

Boys 800 Meter Run
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Aedan Pettit SR Woodgrove 1:56.56
3 Will Smagh SR Loudoun Valley 2:01.70
7 Jacob Kloman SR Potomac Falls 2:04.10
8 Nick Mercuro SR Loudoun Valley 2:05.00
9 Troy Cambetes JR Loudoun County 2:05.99
10 Daniel Eisert JR Loudoun County 2:07.44
13 Bryson Riddick FR Potomac Falls 2:08.19
14 Luke Thomas JR Riverside 2:09.65
18 Greyson Sequino FR Riverside 2:10.59
19 Aidan Bergel SR Woodgrove 2:10.76
20 Sam Koltisko FR Freedom 2:10.93
21 Nicholas Karen JR John Champe 2:11.26
22 Sean Megens JR Rock Ridge 2:11.50
24 David Dick JR John Champe 2:13.04
27 Tyler Judd JR Heritage 2:14.62
28 Nathan Mitter JR Park View 2:14.72
30 Osman Humeida JR Freedom 2:15.36
33 Daniel Umana FR Rock Ridge 2:16.49

Boys Discus
——————————————————————
Name Year Team Time
5 Chism Blauer SR Woodgrove 127-06.00
10 Tristan Johnson SR John Champe 119-09.00
11 Jake Stapleton SR Loudoun Valley 117-02.00
12 Thomas Bushrod JR John Champe 116-11.00
15 Tj McClure SR Freedom 113-00.00
17 Cameron George SR Heritage 110-07.00
18 Isaiah Bryant SO Potomac Falls 105-10.00
21 Jacob McCloskey SR Loudoun County 104-10.00
22 Marcus Sutphin SR Loudoun County 104-02.00
26 Evan Pride FR Potomac Falls 100-03.00
29 Mason Schultz SR Loudoun Valley 98-07.00
30 Jared Vaughn SO Heritage 97-01.00
33 Michael Crapo SO Riverside 91-02.00
34 Brian Chang SR Woodgrove 88-04.00
35 Marthell Hicks III SO Rock Ridge 86-11.00
36 Deven Werts JR Briar Woods 84-09.00
38 Bradey Hilbert FR Rock Ridge 81-00.00
40 Jordon Greene JR Riverside 73-02.00
41 Lucas Soucek SO Briar Woods 70-09.00
42 Patrick Drennan SR Park View 60-00.00

Boys High Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
1 Collin Shipp JR Woodgrove 6-00.00
3 Tyler Hunt JR Loudoun Valley 6-00.00
4 Sean Murphy FR Woodgrove 6-00.00
5 Tyler Pride FR Potomac Falls 5-10.00
6 Steve Kurlton SR John Champe 5-08.00
8 Ryan Thomas SO Loudoun County 5-08.00
11 Rj Savino SR Potomac Falls 5-06.00
12 Marcus Jackson JR Freedom 5-06.00
13 Dion Brown SO John Champe 5-06.00

Boys Long Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Elijah Walls SO Park View 21-05.50
6 Nico Ammann JR Woodgrove 20-08.25
7 Tyler Hunt JR Loudoun Valley 20-08.00
8 Tommy Hardman SR Potomac Falls 20-01.50
9 Jonathan Lewis SR Potomac Falls 20-01.50
11 David Cousino SR John Champe 19-09.25
13 Felix Adatsi SR Freedom 19-07.50
19 Jun Wong SO Freedom 18-07.50
21 Dominic Baah SO Loudoun County 18-06.50
22 Noah Franco JR Loudoun Valley 18-05.75
23 Owen Cosenke SR John Champe 18-05.50
24 Andrew Lewis JR Riverside 18-05.00
28 Samari Springs JR Briar Woods 17-10.00
29 Dj Hutcherson JR Heritage 17-09.00
31 Taylor Nelson SR Loudoun County 17-04.25
33 Russell Blackwell JR Woodgrove 17-02.00
34 Roman Patrick SO Riverside 17-00.00
35 Elijah Dame SR Briar Woods 16-08.50
38 Daniel Alex SO Rock Ridge 16-02.25
41 Corey Huang FR Heritage 14-09.50

Boys Shot Put
——————————————————————
Name Year Team Time
3 Ben Stapleton SR Loudoun Valley 47-04.00
7 Justin Smith SR Heritage 43-01.00
8 Marcus Sutphin SR Loudoun County 42-02.00
10 Ethan Verde SR John Champe 41-08.75
16 Theo Tidmore SO John Champe 38-09.50
18 Chism Blauer SR Woodgrove 38-06.50
20 Jacob McCloskey SR Loudoun County 37-05.50
21 Cameron George SR Heritage 36-11.00
22 Ian Pilgreen JR Freedom 36-09.00
23 Isaiah Bryant SO Potomac Falls 36-08.50
29 Syed Qadri JR Rock Ridge 33-07.00
30 Morgan Monayong JR Freedom 33-05.50
31 Reed Swanson JR Potomac Falls 32-11.50
32 Dexter Howard SR Loudoun Valley 32-11.00
33 Stephen Dolan SO Riverside 32-05.50
34 Karl Canby JR Woodgrove 31-06.50
37 Deven Werts JR Briar Woods 30-08.50
38 Colin Mooney JR Briar Woods 30-07.00
39 Jacob Capozzoli FR Rock Ridge 28-07.00
40 Amauri Sanders SR Park View 28-03.00

Boys Triple Jump
——————————————————————
Name Year Team Time
2 Felix Adatsi SR Freedom 42-11.75
8 Marcus Jackson JR Freedom 39-05.50
10 Taylor Nelson SR Loudoun County 38-06.00
15 Collin Shipp JR Woodgrove 37-08.75
16 Rj Savino SR Potomac Falls 37-07.75
17 Delonta Dailey SR Loudoun County 37-07.00
18 Philip Burrell SO Park View 37-06.25
19 Ushindi Namegabe JR Loudoun Valley 37-04.75
21 Nico Ammann JR Woodgrove 36-09.00
23 Elijah Fishel SR Potomac Falls 36-07.50
24 Wil Elias SR Loudoun Valley 36-06.00
26 Brandon Crockett SR Heritage 35-04.50

Boys Team
——————————————————————
3 Loudoun Valley
5 Woodgrove
7 Freedom
8 Potomac Falls
9 John Champe
10 Briar Woods
11 Loudoun County
11 Park View
21 Heritage
22 Rock Ridge

Share.

About Author

Owen Gotimer has a passion for helping people grow and self-educate through new media. Owen spent his college years at Syracuse University, where he studied broadcast and digital journalism in the renowned Newhouse School of Public Communications. In his "free time", Owen volunteers as a varsity baseball coach at John Champe and is the president of the Jeffrey C. Fowler Memorial Scholarship.

Comments are closed.