Cross Country: Woodgrove Sophomore Emma-Jane Kimmett Runs Gold Time, Wolverine Boys Earn Team Trophy

0

Woodgrove Boys Cross CountryWinchester (September 13, 2015) — Woodgrove High School sophomore Emma-Jane Kimmett (19:44) posted the fastest girls’ time in route to winning the Judges Classic in Winchester on September 12.

Wolcott’s finish helped the Wolverines girls to a sixth place team finish behind fellow LoCo squad, Loudoun County High School which finished second.

Loudoun County junior Grace Howard (20:28) turned in the only other top-5 time by a LoCo runner placing third.

Dominion senior Abigail Collins (21:02), Loudoun County juniors Izzy Bowman (21:04), Caroline Ponticelli (21:07) and Olivia Van Nuys (21:13) and Loudoun County sophomore Natalie Villaflor (21:22) helped fill in the seven top-20 times by LCPS student-athletes.

On the boys side, Woodgrove senior Aedan Pettit’s (16:55) second place finish helped the Wolverines to the team championship.

Dominion High School — led by third place finisher Joey Pavich (16:58) – placed third while Loudoun County High School placed fourth as a team.

Woodgrove senior Devin Geier (17:18) turned in the only other top-5 time by a LoCo runner placing fifth.

Dominion senior Calvin Miller (17:42), Loudoun County junior Daniel Eisert (17:54), Woodgrove sophomore William Fincher (18:00), Woodgrove senior Brett Peterson (18:01) and Dominion sophomore Harry Challis (18:03) helped fill in the eight top-20 times by LCPS student-athletes.

Complete results below…

Girls 5000 Meter Run
———————————————————————————
Name Year Team Time
1 Emma-Jane Kimmett SO Woodgrove 19:44
2 Skylar Bragg FR Clarke County 20:13
3 Grace Howard JR Loudoun County 20:28
4 Jessie Hogbin JR Hedgesville 20:33
5 Sophia Dorsey JR James Wood 20:38
6 Sophia Snead JR Clarke County 20:42
7 Autumn Hottle JR James Wood 20:49
8 Kenzi Fergus FR Handley 20:51
9 Hannah Croyle SR Millbrook 20:53
10 Kaycee Cox-Philyaw FR Millbrook 20:57
11 Mellany Groll SO Millbrook 20:58
12 Khalilah Hamer SR Woodbridge 20:59
13 Abigail Collins SR Dominion 21:02
14 Izzy Bowman JR Loudoun County 21:04
15 Madison Webster FR Clarke County 21:05
16 Caroline Ponticelli JR Loudoun County 21:07
17 Sydney Aschenbrenner SO Handley 21:07
18 Diana Hernandez SR Woodbridge 21:12
19 Olivia VanNuys JR Loudoun County 21:13
20 Natalie Villaflor SO Loudoun County 21:22
21 Nicole Uehlinger FR Loudoun County 21:24
22 Adia Diaz SO Kettle Run 21:32
23 Maeve Lyman FR Clarke County 21:38
24 Kendall Benoit SR Clarke County 21:40
25 Maria Harter JR James Wood 21:42
26 Riley Fisher FR Handley 21:43
27 Danielle Smith SR Kettle Run 21:45
28 Allison Marrs JR Woodgrove 21:53
29 Josie Sydnor JR Handley 21:55
30 Elise Smith SO Handley 21:58
31 Haley Witt FR James Wood 21:59
32 Grace Stone JR Kettle Run 22:03
33 Kelly Sullivan SR Woodgrove 22:08
34 Julia Baines SR Kettle Run 22:16
35 Melat Anteneh SR Loudoun County 22:20
36 Meghan Hale SR Dominion 22:36
37 Anna Claire Wilkerson SR Handley 22:38
38 Lizzie Lohrer SO Bishop Ireton 22:45
39 Kasey Fairbanks JR Woodgrove 22:49
40 Genovi Rattana-Jones SO Woodgrove 22:51
41 Mackenzie Cocherell JR Woodbridge 22:52
42 MacKenzie Garner SO Dominion 22:52
43 Lydia Sunderlin JR James Wood 22:57
44 Kristin Blake SO Handley 23:01
45 Maddie Lloyd FR Millbrook 23:08
46 Emily Muldowny FR Millbrook 23:11
47 Katherine Danko SO Dominion 23:25
48 Piper Mettenburg JR Clarke County 23:31
49 Kaitlyn Kutz SO Dominion 23:34
50 Jessie Clatterbuck JR James Wood 23:40
51 Stephanie Miller FR Clarke County 23:49
52 Kyle Pritchard SR Dominion 23:54
53 Anna Segar FR Bishop Ireton 24:03
54 Sophie Edlich FR Millbrook 24:07
55 Gretchen Thomas JR Kettle Run 24:12
56 Ansleigh White SR Millbrook 24:13
57 Kristin Delclos SO Kettle Run 24:26
58 Brooke Rittner SO Woodgrove 24:32
59 Halle Esparza SR James Wood 24:35
60 Katie Lynham JR Woodgrove 24:39
61 Ann Johnson JR Bishop Ireton 25:03
62 Cherie Zehner JR Dominion 25:04
63 Molly Nealon JR Bishop Ireton 25:31
64 Megan Cunningham JR Bishop Ireton 25:31
65 Kate Donnelly FR Bishop Ireton 25:34
66 Rose Hersey SO Bishop Ireton 27:39
67 Anna Berwanger FR Hedgesville 29:08
68 Breanna West JR Hedgesville 30:07
69 Maddie Nyce FR Hedgesville 31:06
70 Sarah Brown FR Hedgesville 36:14
DQ Chelsea Lynde SR Loudoun County 23:18
DQ Carly Hughes JR Loudoun County 22:56
DQ Jamie Malloy JR Loudoun County 22:44

Team Scores
1 Clarke County 65
2 Loudoun County 66
3 Handley 103
4 James Wood 104
5 Millbrook 115
6 Woodgrove 133
7 Kettle Run 159
8 Dominion 175
9 Bishop Ireton 265
10 Hedgesville 266

Boys 5000 Meter Run
———————————————————————————
Name Year Team Time

1 Aaron Arslan SR Handley 16:34
2 Aedan Pettit SR Woodgrove 16:55
3 Joseph Pavich JR Dominion 16:58
4 Daniel Beavers SR Hedgesville 17:13
5 Devin Geier SR Woodgrove 17:18
6 John Delaney SO Handley 17:22
7 Kyle Misencik JR Woodbridge 17:36
8 Ian Dors SR Clarke County 17:36
9 Calvin Miller SR Dominion 17:42
10 Jacksen Costa SO James Wood 17:44
11 Alazar Aklilu SR Woodbridge 17:47
12 Bennett Crow JR Handley 17:52
13 Daniel Eisert JR Loudoun County 17:54
14 Max Lindquist JR James Wood 17:57
15 William Fincher SO Woodgrove 18:00
16 Brett Peterson SR Woodgrove 18:01
17 Harry Challis SO Dominion 18:03
18 Michael Dietz SR Clarke County 18:05
19 Justin Wiseman JR Millbrook 18:06
20 Devyn Heron JR Kettle Run 18:09
21 Jesse Dineen JR Loudoun County 18:11
22 Collin Shipp JR Woodgrove 18:15
23 Nick Vaka JR Loudoun County 18:17
24 Jack Staples JR Loudoun County 18:17
25 Casey Marchant JR Handley 18:26
26 Agam Jain SR Dominion 18:29
27 Bryan Rombach SR Loudoun County 18:29
28 Haseb Alim JR Woodbridge 18:32
29 Daniel LaFever SR Kettle Run 18:35
30 Justyn Bush JR Kettle Run 18:37
31 Kevin Kleinegger JR Millbrook 18:38
32 Daniel VanBelleghem JR Dominion 18:39
33 Brian Tufts FR Handley 18:42
34 Jack Bowen SR Woodgrove 18:42
35 Josh Lassiter JR Woodgrove 18:44
36 Carlos Guardado SO Woodbridge 18:44
37 Ethan Swain JR Dominion 18:53
38 Zach Nowak FR Osbourn 18:53
39 Josh Dansie SR James Wood 18:58
40 Kris Schulte FR Kettle Run 18:59
41 Zach Wood SR Bishop Ireton 18:59
42 Conrad Briles JR Loudoun County 19:00
43 Aaron Curd SO James Wood 19:01
44 Chase Ervin SO Clarke County 19:03
45 Joseph Costello JR James Wood 19:06
46 Tyler Misencik FR Woodbridge 19:07
47 Ethan Pierce FR James Wood 19:10
48 Shane Osborne JR Loudoun County 19:13
49 Pedro Silverio FR Handley 19:13
50 Nicolas Vandenheede FR Dominion 19:14
51 Noah Johnstone SR Handley 19:17
52 Thomas Ward SR Bishop Ireton 19:18
53 Sebastion Morel JR Hedgesville 19:24
54 Jack Kelly JR Osbourn 19:24
55 Gabriel Espinoza JR Millbrook 19:25
56 Issac Weintz SR Clarke County 19:31
57 Bryce Ratlief SO James Wood 19:33
58 Brad Hambrick FR Millbrook 19:34
59 John Pullen FR Millbrook 19:34
60 Salvador Jalandoni SR Osbourn 19:36
61 Max McManus SO Kettle Run 19:37
62 Daniel Croyle FR Millbrook 19:39
63 Andrew Smith JR Millbrook 20:05
64 Mitchell Banner JR Osbourn 20:11
65 Mac MacIntyre FR Bishop Ireton 20:12
66 Will Olson SO Bishop Ireton 20:12
67 Graham Smith SR Clarke County 20:25
68 Mike Sarisky FR Bishop Ireton 20:29
69 Sam Markle FR Bishop Ireton 20:29
70 Sean Hubbard JR Clarke County 20:47
71 Chris Teipe FR Bishop Ireton 20:50
72 Nick McCloskey FR Kettle Run 20:51
73 Cullen Turney SR Kettle Run 20:56
74 Jack Dale SR Clarke County 21:01
75 Zach Taylor JR Hedgesville 21:27
76 Ivan Lima SR Osbourn 22:40
77 Shawn Arrigo FR Osbourn 22:52
78 Scott Morel JR Hedgesville 23:18
79 Scott Long FR Hedgesville 23:58
80 Jon Stambaugh SO Hedgesville 24:23

Team Scores
1 Woodgrove 60
2 Handley 77
3 Dominion 87
4 Loudoun County 108

5 Woodbridge 128
6 James Wood 151
7 Kettle Run 180
8 Clarke County 193
9 Millbrook 222
10 Hedgesville 289
11 Bishop Ireton 292
12 Osbourn 292

Share.

About Author

Local student-athletes pour sweat, tears and long hours into their crafts while maintaining eligible academic standing, and it’s time for each and every one of them — no matter their school, their sport or their gender — to be showcased. LoCoSports — you’ll go crazy for our sports coverage!

Comments are closed.