Track & Field: VHSL 5A State Meet Results – Eight Loudouners Post National Elite Times

0
Briar Woods High School senior Allison Brenan placed fourth in the 3,200-meter at the VHSL 5A state championship on June 5-6 in Newport News.

Briar Woods High School senior Allison Brennan placed fourth in the 3,200-meter at the VHSL 5A state championship on June 5-6 in Newport News.

(June 8, 2015) – Eight Loudoun athletes posted National Elite times at the VHSL 5A state championship in Newport News on June 5-6.

Potomac Falls High School senior Chris Galloway and Tuscarora High School senior Kobe Robinson – who along with Broad Run High School senior Ethan Newland have made commitments to run at Division I George Mason University – both ran National Elite times in the 800-meter.

Briar Woods High School senior Jack Joyce, Stone Bridge High School junior Jackson Morton and Tuscarora junior Fitsum Seyoum all ran National Elite times in the 3,200-meter.

Robinson, Seyoum and Morton also ran National Elite times as part of their 4×800-meter relay teams.

On the girls side, Briar Woods High School senior Jada Bostic ran a National Elite time in the 300-meter hurdles.

Briar Woods junior Kayla Smith ran a National Elite time in the 400-meter.

National Elite* and Loudouners with all-state performances…

Boys 300 Meter Hurdles
———————————————————————————
Name Team Time
7 Matthew Wajsgras Potomac Falls 40.90

Boys 100 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Malik Gurley* Prince George 10.65
2 Naukym Morton* North Stafford 10.68
3 Jayden Bunting Broad Run 10.86

Boys 200 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Naukym Morton* North Stafford 21.62
2 Malik Gurley* Princess George 21.76
3 Isaiah King* Norview 21.83
5 Travis Hugg Broad Run 22.37

Boys 400 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Jaylen Banks* Hermitage 48.88
2 Moses Kamara* Thomas Edison 49.15
4 Alex Galloway Broad Run 49.77
6 Tanner Murray Briar Woods 49.96

Boys 800 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Devin Barnes* Hermitage 1:52.99
2 John Webb* Highland Springs 1:54.60
3 Ryan Zarkowski* Kellam 1:54.97
4 Ben Taminger* Manchester 1:55.02
5 Bashir Mosavel-Lo* Deep Run 1:56.39
6 Jonathan Lee* Deep Run 1:56.42
7 Alex Gilliam* Douglas Freeman 1:56.63
8 Tre Fields* Atlee 1:56.69
9 Jarrell Hibler* Hickory 1:56.78
10 Chris Galloway* Potomac Falls 1:57.01
11 Kobe Robinson* Tuscarora 1:57.04
12 Matt Heinicke-Peart* Douglas Freeman 1:57.33
13 Sheldon Harris* Lee-Davis 1:57.49

Boys 1600 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Matthew Novak* Deep Run 4:13.86
2 Ryan Drew* Kellam 4:20.63
3 Waleed Suliman* Douglas Freeman 4:22
4 Peyton Artz* Douglas Freeman 4:23.04
5 Tre Fields* Atlee 4:23.62
6 Maxwell Carpenter* Marshall 4:24.03
7 Nate Foss* Thomas Jefferson 4:24.25

Boys 3200 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Matthew Novak* Deep Run 9:13.08
2 Dalton Randall* Clover Hill 9:23.88
3 Jack Joyce* Briar Woods 9:23.94
4 Fitsum Seyoum* Tuscarora 9:24.38
5 Bashir Mosavel-Lo* Deep Run 9:31.25
6 Harrison Martingayle* Princess Anne 9:32.34
7 Jackson Morton* Stone Bridge 9:33.25
8 Zachary Batt* North Stafford 9:39.34

Boys 4×100 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
1 Broad Run* (Marcel Sinsel-Mingo, Travis Hugg, Alex Galloway, Jayden Bunting) 42.17
7 Tuscarora (Noah Reimers, Ishmael Williams, Elijah Moore, Jonathan Roebuck) 43.05

Boys 4×400 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
1 Lee-Davis* 3:21.82
2 Potomac Senior* 3:22.65
8 Tuscarora (Jason Holder, Jonathan Roebuck, Kobe Robinson, Elijah Moore) 3:25.58

Boys 4×800 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
1 Deep Run* 7:46.71
2 Highland Springs* 7:51.37
3 Douglas Freeman* 7:52.42
4 Manchester* 7:57.53
5 Lee-Davis* 7:5839
6 Tuscarora* (John Heberle, Ian Thornton, Fitsum Seyoum, Kobe Robinson) 8:00.18
7 Stone Bridge* (Michael Geary, Jackson Morton, Andrew Matson, Matthew Sapsara) 8:02.63
8 Kellam* 8:05.92
9 North Stafford* 8:06.26
10 Hickory* 8:09.78

Boys Triple Jump
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Devontay Doyle* Kempsville 45-02.50
5 Josh Heman-Ackah Freedom 43-01.50
6 George Cross Tuscarora 43-00.00

Boys Shot Put
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Austin Cannon* Atlee 54-07.75
2 Richard Burney* Hickory 54-01.75
4 Max Tagg Tuscarora 50-06.25

Boys Discus Throw
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Richard Burney* Hickory 174-04
2 Connor Scott* Lee-Davis 168-10
3 Austin Cannon* Atlee 164-01
4 Treyquan Holt* Halifax County 158-05
8 Ryan Dixon Freedom 125-09

Boys Team
———————————————————————————
Team Points
8 Broad Run 25
13 Tuscarora 19
24 Briar Woods 9
29 Freedom 5
32 Stone Bridge 4
40 Potomac Falls 2

Girls 100 Meter Hurdles
———————————————————————————
Name Team Time
1 Carly Feyerabend* Atlee 14.43
2 India Lowe* Atlee 14.58
3 Khoi Banks* Hampton 14.59
4 Sydney Davis* Hermitage 14.99
6 Molly McCabe Stone Bridge 15.57

Girls 300 Meter Hurdles
———————————————————————————
Name Team Time
1 India Lowe* Atlee 43.71
2 Khoi Banks* Hampton 44.83
3 Bria Stith* Maury 45.14
4 Jada Bostic* Briar Woods 45.94
5 Haley Berkeley* Hermitage 46.10
6 Kyra Adams* Great Bridge 46.44

Girls 100 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Tori Ray* Hampton 11.95
2 Jessica Tucker* Great Bridge 11.98
3 Shalah Smiling* Brooke Point 11.99
4 Skylar Sykes* Hermitage 12.24

Girls 200 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Tori Ray* Hampton 24.31
2 Jessica Tucker* Great Bridge 24.94

Girls 400 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Tori Ray* Hampton 55.27
2 Tiffany Harris* Patrick Henry 55.89
3 Kayla Smith* Briar Woods 55.93
4 Brooke Stith* Maury 56.51
5 Jada Key* Menchvile 56.76
6 Alex Joynes* Douglas Freeman 57.34
7 Jermyiah Jones* Menchville 57.37
8 Rachel Sanks* Thomas Edison 57.62
9 Malika Pride* North Stafford 57.77
10 Leasette Gregory* North Stafford 57.80
11 Victoria Gullins* Deep Run 57.97

Girls 800 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Kathryn Mayo* Albemarle 2:16.34
2 Ava D Bir* Marshall 2:18.22
3 Margot Brown* Deep Run 2:18.74
4 Jordan Bourgeois* Douglas Freeman 2:18.89
5 Ashley Brown* Henrico 2:19.42

Girls 1600 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time
1 Margot Brown* Deep Run 5:06.88
2 Kate Miller* Hickory 5:07.94
3 Chloe Bavin* Atlee 5:09.79
7 Anna Wasko Tuscarora 5:16.32

Girls 3200 Meter Run
———————————————————————————
Name Team Time

1 Doria Martingayle* Princess Anne 11:18.20
4 Allison Brennan Briar Woods 11:31.50

Girls 4×100 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
5 Stone Bridge (Molly McCabe, Maya Girdy, Deja Thompson, Kate Haberlin) 49.47

Girls 4×400 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
1 North Stafford* 3:50.34
2 Menchville* 3:52.86
3 Douglas Freeman* 3:54.33
7 Potomac Falls (Natalie Clemm, Ajia Kirkpatrick, Pamela Cortez, Ayveri Lane) 4:01.15

Girls 4×800 Meter Relay
———————————————————————————
Name Team Time
1 Marshall* 9:20.90
2 Douglas Freeman* 9:22.67
3 Hickory* 9:32.57
4 Atlee* 9:35.75
5 Albemarle* 9:41.18
6 Deep Run* 9:41.20
7 Mountain View* 9:43.02
8 Menchville* 9:43.40
9 Potomac Falls* (Ayveri Lane, Pamela Cortez, Kelly Mogensen, Deirdre Gilmore) 9:43.80

Girls High Jump
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Nicie Grier-Spratley* Thomas Edison 5-06
2 Carly Feyerabend* Atlee 5-06
3 Sierra Villarreal* Mountain View 5-04
4 Dymiere Jeffrey* Henrico 5-04
8 Allyson Shepherd Tuscarora 5-00

Girls Long Jump
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Bria Stith* Maury 18-10.25
2 Tori Ray* Hampton 18-06.25
3 Alliyah Stevens* Mount Vernon 18-05.25
4 Victoria Gibson* Princess Anne 17-07.75
5 Dymiere Jeffrey* Henrico 17-06.00

Girls Triple Jump
———————————————————————————
Name Team Distance
1 LaChyna Roe* Henrico 40-00.75
2 Bria Stith* Maury 38-07.75
3 Victoria Gibson* Princess Anne 38-07.00
4 Jantsen Wilson* Henrico 38-04.50
5 Brooke Stith* Maury 37-10.75
6 Tiffany Bullock* Mancester 37-09.50
7 Christelle Tchaou* Thomas Edison 37-00.25
8 Taylor Prosise* Clover Hill 36-09.25
9 Alliyah Stevens* Mount Vernon 36-07.75

Girls Shot Put
———————————————————————————
Name Team Distance
1 Sidra Morris* Manchester 37-07.75

Girls Discus Throw
———————————————————————————
Name Team Distance
6 Anna Fifer Broad Run 104-03
8 Aureilia Brown Potomac Falls 102-02

Girls Team
———————————————————————————
Team Points
17 Briar Woods 16
25 Stone Bridge 7
33 Tuscarora 3.5
35 Potomac Falls 3
35 Broad Run 3

Share.

About Author

Local student-athletes pour sweat, tears and long hours into their crafts while maintaining eligible academic standing, and it’s time for each and every one of them — no matter their school, their sport or their gender — to be showcased. LoCoSports — you’ll go crazy for our sports coverage!

Comments are closed.